Máme brát dubnovou nadílku sněhu jako něco zvláštního, nebo se v tomto období jedná o jev zcela běžný?

Určitě to není žádná rarita a dalo by se říci, že sněhové přeháňky jsou u nás v současnosti ještě i v tomto období spíše celkem běžné. Vždyť například v roce 2013 mezi 30. březnem a 2. dubnem nasněžilo v Havířově až 31 centimetrů sněhu.

Jaké přírodní vlivy tak nynější sněžení a současné počasí způsobily?

Ve zkratce by se dalo říci, že je to proudění chladného a vlhkého vzduchu, který k nám do regionu proudí od severozápadu.

Lidé si jistě i tak budou chtít velikonoční svátky užít a patří k tomu také různé výlety, cestování a podobně. Jaké by tedy letos o Velikonocích mělo být v regionu počasí?

Dnes očekáváme přes den oblačno až polojasno a místy opět sněhové přeháňky, v nižších polohách také přeháňky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty budou 3 6 °C, na horách -4 až 0 °C, to vše s mírným severozápadním až severním větrem. Přibližně takto, jen s malými rozdíly např. v teplotách, by počasí mělo vypadat i zítra a také během velikonočního pondělí.

S jakou přesností vám současná technika a další věci kolem dovolují počasí příštích dní určovat?

Dá se říci, že předpovědi na 1-2 dny dopředu vycházejí až na 90 procent a na 3. den i přes 80 procent. Toto potvrzují i naše statistiky z posledních let, které se zabývají také přesností předpovědí. Na další dny už pak úměrně procentuální úspěšnost klesá. Zájemcům pak mohu doporučit třeba také naše internetové stránky www.chmi.cz, kde kromě jiných informací najdou po celý den i aktualizované předpovědi rozdělené také podle jednotlivých regionů České republiky.