VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský soud pozastavil stavbu spalovny v Karviné

Karviná, Ostrava-Úředníci, kteří pracují na přípravě stavby spalovny komunálního odpadu na okraji Karviné, budou mít teď chvíli pohov. Krajský soud v Ostravě přípravy dočasně pozastavil.

25.1.2012 12
SDÍLEJ:

Bývalý černouhelný důl Barbora, kde má stát spalovna komunálního odpaduFoto: Libor Pristáš

DENÍK SLEDUJE

Na žádost Hnutí DUHA, jehož představitelé se obávají, že by unáhlenou výstavbou mohlo dojít k poškození biotopu vzácného hmyzu vážky plavé, totiž vydal předběžné opatření s odkladným účinkem.

Související články najdete zde:Spalovna odpadu v Karviné

„Soud návrhu na přiznání odkladného účinku žalobě vyhověl, neboť nemá docházet k situacím, kdy by byl v době rozhodování o správní žalobě povolený záměr nezvratně realizován. Poskytovaná soudní ochrana by pak nebyla včasná a spravedlivá,“ tlumočila rozhodnutí soudu jeho mluvčí Lucie Böhmová.

„Nechtěli jsme se dostat do situace, kdy by nám soud po x letech přiznal, že jsme měli pravdu, ale spalovna by už stála,“ vysvětlil důvody podání návrhu na předběžné opatření Ivo Kropáček z Hnutí DUHA. O samotné žalobě, kterou zástupci hnutí podali loni v listopadu, však bude soud teprve rozhodovat. Druhou žalobu pak podala obec Horní Suchá.

Ekologičtí aktivisté napadli vydání územního rozhodnutí ke stavbě spalovny. Vadí jim, že úřady neakceptovaly připomínky z procesu posuzování vlivů na životní prostředí, a oni proto požadují, aby byly zjištěny současné koncentrace znečišťujících látek poblíž bývalého Dolu Barbora a v okolí, aby od nich mohly být odvozeny limity pro spalovnu. Dále pak chtějí zabránit navýšení emisí do ovzduší a zvýšení počtu projíždějících kamionů, které budou do spalovny přivážet materiál.

Mluvčí krajského úřadu v Ostravě Šárka Vlčková potvrdila, že rozhodnutí soudu zabrzdilo veškeré přípravy projektu. „Samotná stavba však nijak dotčena není, protože územní rozhodnutí není podklad, na základě kterého by mohla být samotná výstavba zahájena,“ říká Vlčková.

Na čele náměstka hejtmana Miroslava Nováka však kvůli tomuto rozhodnutí pár vrásek přibylo.

Bez územního rozhodnutí totiž nemůže investor, kterým je kraj společně s několika městy z regionu, žádat o dvě miliardy evropských dotací.

„Problém, který může nastat, je řízení evropských dotací. Pro jejich přiznání je nutné mít právoplatné územní rozhodnutí a předběžné opatření zrušilo nabytí právní moci. V okamžiku zdržení či nepřiznání evropské dotace by byl celý projekt o několik let zbrzděn nebo odložen. Byla by to fatální záležitost,“ řekl Novák Českému rozhlasu.

Lada Peterková, předsedkyně havířovského sdružení Lidé proti spalovně, jehož členové také často vystupovali proti ledabylému postupu úřadů při přípravě podkladů zejména pro hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), nejnovější rozhodnutí soudu vítá.

Jsem ráda, že soud připomínky aktivistů akceptoval. Jak vidno, i ochrana přírody je pro někoho vážný argument. Je to rozhodně pozitivní věc,“ myslí si Peterková.

Autor: Tomáš Januszek

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení