"Soud dospěl k závěru, že veškeré distribuce, tedy podíly i dividendy, které byly vypláceny v letech 2006 až 2012 hlavnímu akcionáři, tedy NWR, byly provedeny v souladu se zákonem. Úroveň vlastního kapitálu v době, kdy bylo plnění poskytnuto, výplatu dividend umožňovala," řekla Ralevská. Společnost OKD tedy podle soudu vytvářela veškeré rezervy, které podle právního předpisu tvořit měla.

Ilustrační foto. Karikatury Zdeňka Bakaly, považovaného v našem regionu hlavně horníky a obyvateli někdejších havířských bytů za úhlavního nepřítele číslo jedna, se objevily na řadě míst na billboardech v roce 2017.
Zdeněk Bakala se stal spolumajitelem švýcarského hokejového klubu Lausanne

"Zdeňka Bakalu těší, že po pěti letech zkoumání dospěl nezávislý soud k závěru, že rozhodnutí NWR o výplatě dividend, tvorbě rezerv a dalších finančních transakcích probíhala vždy v souladu se zákonem. Vítáme, že dnešní rozsudek potvrdil závěry nedávno ukončeného vyšetřování policie a státního zastupitelství a že i soud odmítl obvinění související s kauzou OKD jako neopodstatněná," sdělila Bakalova mluvčí Šárka Samková.

OKD podala žalobu v roce 2016, poté co se firma dostala do úpadku. Do potíží se společnost dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama, věřitelé pak přihlásili pohledávky za více než 23 miliard korun.

Miliardář Zdeněk Bakala.
Butiky v Pařížské mění majitele, miliardář Bakala prodal svou firmu

Firma poté prošla reorganizací. Doly a provozní majetek byly vloženy do nové společnosti, jejímž majitelem se prostřednictvím své firmy Prisko stal v roce 2018 stát. Později se přejmenovala na OKD, zatímco v původní OKD zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli a její název se změnil na Správa pohledávek OKD.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžba ale postupně končí, protože se nevyplácí. Firma těží už jen ve dvou šachtách Dolu ČSM na Karvinsku, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku. Pracuje tam přes 3500 lidí.