Přehlídka byla určena žákům a studentům základních, středních a vysokých škol Moravskoslezského kraje. Jednalo se o první ročník, který ve spolupráci s krajem pořádala Albrechtova střední škola v Českém Těšíně.

„Je spousta ekologických festivalů, na které žáci chodí a sledují na nich profesionální filmy. My jsme je chtěli přimět k aktivitě, čímž se sami do environmentální výchovy zapojují, při natáčení se zvyšuje i jejich technická gramotnost, využívají svůj volný čas a těch kladů je více," vysvětlila ředitelka pořádající školy Vanda Palowská.

30 FILMŮ V SOUTĚŽI

Téma soutěžních snímků bylo poměrně volné, podmínkou byla ekologie. Do soutěže bylo přihlášeno 30 snímků o délce několika minut. Do užšího výběru bylo nominováno 15 z nich, ze kterých porota vybrala vítěze pěti kategorií.

„Tváří festivalu a členem poroty byl režisér a scénárista António Pedro Nobre, Portugalec působící v České republice, ředitelka festivalu Kino na Hranici Petra Slováček Rypienová a řada dalších osobností," řekla Palowská.

NEJLEPŠÍ BYLI PLASTIDI

Oceněna byla nejlepší týmová práce, nejlepší žákovský film, nejlepší studentský film, vyhlášena byla Cenu diváků a samozřejmě absolutní vítěz, kterým se stal snímek Den plastidů tvůrců z Gymnázia Karviná.

Jeho autory je dvojce děvčat Eva Tomisová a Barbora Škrabalová se svým přítelem. Ve svém filmu vylíčili napadení planety Země novým živočišným druhem, tzv. plastidy, kteří začali lidi napadat.

„Proto se mladí lidé rozhodli, že tento druh budou zkoumat a zjistili, že je to hodně nebezpečné. Nikdo neví, jak to skončí, protože ty tři studenty plastidi napadnou a celý film končí," přiblížila pointu filmu jedna z autorek, Eva Tomisová.

„Přály jsme se být nominované aspoň v kategorii středních škol, ale to se nepovedlo, takže když se při vyhlašování absolutního vítěze ozvalo: „Plastidi", byly jsme v šoku a chvíli jsme tomu vůbec nemohly ani uvěřit," říká Eva Tomisová.

Vítězný film v kategorii Středních škol má název Žízeň a pochází z dílny bratrů Jana a Ondřeje Trojakových z Petrovic u Karviné.

Do nominace se dostali také studenti havířovské Střední školy Sýkorova.

„Vytvořili jsme film, který je o rozdílech v životě ve městě a na venkově. Natáčeli jsme hospodáře na farmě, jeho starost o domácí zvířata a v kontrastu tomu byl hektický život ve městě. Na snímku nás pracovalo pět. Byla to zajímavá práce," řekl student 3. ročníku Jan Skula.

Vítězný snímek Den plastidů: