„Zatím si o ně řekli dva lidé, s aktivitou seznamujeme i zdejší školy, a už jsme tak o této problematice besedovali například na Střední škole Husova," uvádí vedoucí zařízení Tereza Palowská.

Jedním dechem dodává, že tato akce rozhodně nemá nic společného s popularizací drogy. „Kdybychom ale jen říkali něco jako tyty, to je špatné, nesmí se to", nevedlo by to nikam, podotýká dále vedoucí Bunkru. „Ta aktivita je jeden ze způsobů, jak si u mladých lidí získáváme důvěru, můžeme pak s nimi o daných rizicích více hovořit a třeba je i přivést k tomu, že s těmito experimenty skončí nebo vůbec nezačnou. Nechceme ale ani zavírat oči před tím, že marihuana se mezi mladými lidmi objevuje, ve společnosti je poměrně popularizovaná, a její užívání prokázaly i nedávné testy na drogy z odpadních vod ze zdejších škol," popisuje realitu.

KLUB, KTERÝ MLADÝM NABÍZÍ MNOHÉ

Bunkr pozval do svých prostor také zástupce bohumínské radnice, kteří se s projektem seznámili rovněž. „Bunkr u nás funguje již několik let a nabízí smysluplnou činnost mladým lidem, kteří by se jinak bezcílně potulovali po ulicích. Jejich práce má určitě smysl. Co se týkádané aktivity, sám bych samozřejmě byl nejraději, kdyby mladí lidé marihuanu ani jiné drogy neužívali vůbec. Realita je ale taková, jaká, je, a tuto aktivitu chápu jako další z možných kroků prevence a osvěty," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Na setkání zástupci radnice zhlédli i filmový klip o daných rizicích.

„Na základě toho vznikl i další nápad na vytvoření krátkého snímku, který bychom promítali například před filmovými představeními v kině nebo přes městský televizní kanál. Jakákoli prevence proti drogám má smysl," dodal starosta Bohumína.

Nízkoprahové zařízení Bunkr je určeno pro cílovou skupinu mezi 13 až 20 lety. Mezi nejčastější návštěvníky patří mladí lidé ve věku od 14 do 16 let. Zařízení jim nabízí zázemí a vyžití jako například populární fotbálek, deskové hry, zájemci o hudbu si mohou zahrát na klávesy.

DOBRÉ RADY DO ŽIVOTA

Tím hlavním je ale poradenství. Mladí lidé se po získání důvěry ptají zdejších sociálních pracovníků na nejrůznější věci. „Jsou to vztahy, první lásky, bezpečný sex.

Mnozí mají také problémy s učením, takže se jim snažíme pomáhat s doučováním. Všechny naše návštěvníky vedeme k tomu, že je důležité mít vzdělání, a tak jim pomáháme i s výběrem vhodné střední školy, později s uplatněním v zaměstnání a podobně," uzavírá vedoucí prospěšného zařízení.