Pro Zuzanu Horníkovou z Vrbna pod Pradědem letošní Vánoce představují zvláštní výročí. Před rokem touto dobou ležela už celý měsíc ve vážném stavu nemocnici. Když ji těsně před Vánoci 22. prosince 2022 z nemocnice propouštěli, uvědomila si, že při mnoha diagnózách je správný jídelníček totéž co lék. Rozhodla se, že chce pomáhat aktivním lidem, kteří milují hory stejně jako ona, a kteří se stejně jako ona léčí speciálním stravováním.

Herbal House: Rekreace a speciální strava v jednom

„Od toho jsme tu my -  Herbal House! Chceme nabízet bezlepkové a bezlaktózové potraviny za rozumné ceny. Od snídaní přes svačiny, víkendové brunche, skvělé obědy a něco na zub k večerní skleničce. Žádné vepřo knedlo u nás nečekejte!,“ představila svou průkopnickou vizi Zuzana Horníková na portálu Donio. Díky pomoci přátel už svůj vysněný Herbal House realizuje ve Vrbně pod Pradědem.

O každodenních problémech lidí, kteří si ze zdravotních důvodů musí neustále hlídat jídelníček, by Zuzana mohla psát romány. Ostatně asi jako každý člověk, kterému diagnostikovali Crohnovu nemoc.

Crohnova nemoc: lék neexistuje, pomáhá jen jídlo

Zuzana Horníková na vysoké škole studovala pedagogiku a současně působila v Jeseníkách jako lyžařský instruktor, když jí život obrátila vzhůru nohama diagnóza od lékařů. Crohnova choroba je chronické postižení trávicího traktu. Účinný lék na ni sice neexistuje, ale příznaky autoimunitního postižení dokáže výrazně potlačit speciální strava. Jídlo je adekvátní léčbou nejen v případě Crohnovy choroby.

Existuje spousta dalších diagnóz, u kterých správný jídelníček umožní vést plnohodnotný život a třeba i sportovat. Zuzana Horníková připomíná, že kromě správné stravy jí v současnosti pomáhá s návratem do běžného života také biologická léčba.

Srdce netlouklo a mozek nereagoval

Zuzana Horníková si navždy bude pamatovat datum 28. listopadu 2022.

„Tehdy jsem byla akutně hospitalizovaná v nemocnici s Crohnovou chorobou. Hrozil mi vývod a operace. Noc před operací jsem prodělala mrtvičku. Byla jsem v bezvědomí, moje srdce netlouklo a mozek nereagoval. Poté mi byla zjištěna vrozená mutace krve, vrozený deficit antitrombinu 3 a aby toho nebylo málo i vrozenou srdeční vadu. V nemocnici jsem strávila měsíc po různých odděleních. V tomto období jsem hodně přemýšlela a řekla si, že je na čase plnit si své sny,“ vysvětluje Zuzana Horníková, jak se zrodila její vize Herbal House, když byla psychicky i zdravotně úplně na dně. Otevření Herbal House očekává nejdřív v druhé polovině roku 2024

Rekreace v Jeseníkách se speciální stravou

Po návratu z nemocnice byla Zuzana Horníková pevně rozhodnuta jít za svým cílem. Nabídnout lidem s autoimunitním onemocněním a s různými potravinovými alergiemi a intolerancí na potraviny jak si užít rekreaci v Jeseníkách bez obav o své stravování. Díky lyžování v Jeseníkách poznala spoustu dobrých přátel. Tímto způsobem našla spřízněné duše a také investora Lukáše, který se nadchl pro její projekt a koupil ve Vrbně pod Pradědem vhodný dům. Tady se bude nejen vařit a servírovat speciální strava, ale také zde lyžaři a turisté najdou ubytování a zázemí.

„Nyní jsme ve fázi, kdy Lukáš koupil dům, kde vybudujeme naši provozovnu. Dal mi příležitost, o které se mi ani nesnilo a v životě bych si ji sama nemohla dovolit. Takových lidí je opravdu málo!,“ uvedla s nekrývanou vděčností Zuzana Horníková a poděkovala také všem ostatním, kteří se chtějí podílet na realizaci společně snu: nabízet v Jeseníkách rekreaci a speciální stravování na jednou místě.

Crowdfunding: přispět může každý

Dům pro Herbal House je sice ideální, ale potřebuje pár nezbytných stavebních úprav. „Především ale potřebujeme pořídit do kuchyně profesionální vybavení, abychom vám mohli připravovat čerstvé pokrmy každý den. Tato fáze je nezbytná pro rozjezd našeho podnikání. Vybrané peníze budou využity na pořízení nezbytných kuchyňských spotřebičů jako jsou: konvektomat, myčka, lednice, mrazáky, vitríny, nádobí, teriny, gastro nádoby, robot na těsta, sporák či vzduchotechnika,“ představuje Zuzana Horníková jak lze podpořit projekt Herbal House formou crowdfundingu. Než se podaří rozběhnout provoz v kuchyni a dokončit všechny nezbytné stavební úpravy, je připravena se svým týmem rozjet foodtruck.