Takto chtějí místní politici zastavit úbytek lidí v regionu, přilákat do průmyslového Slezska nové lidi a také motivovat zdejší studenty středních a vysokých škol, aby v regionu zůstali pracovali. Těm s kvalifikací slibují benefit z největších zaměstnání.

Toto vše má řešit projekt Zaměstnanecká mobilita, který připravuje Moravskoslezský kraj společně s firmami a městy.

„Udržet mladé lidi v regionu je dnes těžké, přestože je zde nedostatek pracovních sil ve firmách. Nabídka práce je jiná, než by si mladí lidé představovali, a přitom firmy kvalifikované lidi marně hledají. A samy nemohou zájemce motivovat bydlením, dotacemi na dopravu nebo rekvalifikačními kurzy," řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD).

Podle něj mohou v tomto pomoci města, kraj a stát, ideálně tak koordinovaným postupem. Ten už schválili zastupitelé Karviné, Havířova i Orlové.

Zhruba za tři týdny stvrdí společné memorandum svými podpisy také zástupci kraje společnosti Residomo, která v regionu vlastní desetitisíce bytů. Nejen v Karviné má tak širokou nabídku bydlení.

„Máme zájem nalákat mladé lidi do Havířova a udržet si zde absolventy středních a vysokých škol. Ve městě máme dostupné bydlení, místa ve školkách i školách. Město Havířov má strategickou polohu vůči ostatním městům a velmi dobrou dopravní dostupnost. Prozatím budeme spolupracovat na marketingu projektu. Konkrétní benefity pro občany města, kteří se do projektu zapojí, jsou v jednání," uvedla primátorka Havířova Jana Feberová (ČSSD).

DOBRÝ NÁPAD

Podle Tomáše Kuči, starosty Orlové, je to dobrá myšlenka, ze které mohou těžit i obyvatelé města. „Jeví se to jako jedna z možností, jak skloubit veřejnou správu a soukromý sektor," řekl Kuča.

S ohledem na nejistou budoucnost největšího místního zaměstnavatele, společnosti OKD, je podle ekonomického náměstka karvinského primátora Jana Wolfa (ČSSD) důležité přitáhnout do regionu podnikatele a firmy, které dají místním lidem práci.

„Karvinský úřad práce paradoxně uvádí stále vysoká čísla nezaměstnaných, ale zároveň je zde poptávka po kvalifikovaných lidech, kteří na trhu práce nejsou. Úkolem nás ve městech proto je vytvářet dobré podmínky k životu a pomáhat podnikatelskému prostředí tak, aby k nám chtěly firmy přijít, měly zde dobré podmínky a chtěly zaměstnávat naše lidi," řekl Jan Wolf.