„Kdo nesplácí a nespolupracuje se sociálním odborem, souhlas radnice už nedostane," upřesňuje mluvčí magistrátu v Karviné Šárka Swiderová.

MĚSTU DLUŽÍ 1,6 MILIONU

Už loni tak začalo splácet více jak šedesát příjemců doplatků. Celkem jich městu dluží 430 a celková výše jejich dluhu je okolo 1,6 milionu korun.

„Dluhy mají za odpady, pokuty za přestupky, nájemné a další. Nejvyšší jdou stále přes 50 tisíc korun na jednu osobu. Od ledna až k prvnímu září jsme od nich dostali téměř 244 tisíce zpátky a spolupracuje už většina," uvedl náměstek karvinského primátora Miroslav Hajdušík.

ABY SPLÁCELI ALESPOŇ NĚCO

„Nejde přitom o nijak závratné částky, důležité je, aby dlužník splácet vůbec začal. Lidé nám platí třeba jen 50 korun, ale pravidelně, někteří i tisíce korun měsíčně. Někteří své dluhy za ten více než rok už dokonce srovnali," dodává.

Souhlas či nesouhlas obce je podle současného zákona jedním z podkladů, kterými se zabývá Úřad práce České republiky. Ten pak vyhodnotí, komu nakonec doplatek schválí a komu ne.

„Spolupracuje s obcemi tak, aby se v první řadě rodiny s nezaopatřenými dětmi dostaly z ubytovacích zařízení do standardního bydlení, což se v mnoha případech daří," říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Nevylučuje ale ani, že úřad rozhoduje i jinak, než si obce přejí. „Přesto, že náš úřad doplatek na bydlení i přes nesouhlas obce vyplácí, tak pokračuje ve vzájemné spolupráci při hledání jiného vhodného bydlení," říká dále.

Městem, které od počátku dané doplatky neschvalovalo ani v jednom případě, je Bohumín. Dříve ale platilo pravidlo, že souhlas obce byl zásadní. Po novele daného zákona je názor obce, jak je psáno výše, doporučující. Podle názoru bohumínské radnice ale Úřad práce ČR v drtivé většině stanovisko města nerespektuje.

„Rada města tak 5. září rozhodla, že se už k žádostem Úřadu práce ČR o souhlas obce nebude vyjadřovat," vysvětlila současný postoj Bohumína pracovnice vztahů k veřejnosti tamní radnice Jana Končítková.