Správa sportovních a rekreačních zařízení (SSRZ) má ve své správě mimo jiné letní koupaliště v ulici U Motelu a Městskou sportovní halu na ulici Astronautů. Tato dvě sportovní zařízení mají i své historické doplňující názvy.

Místo Šárky Jindřich

"U letního koupaliště je to označení "koupaliště Šárka", které se sice oficiálně nepoužívá, ale stále zůstává na různých informačních webových stránkách včetně Městského informačního centra. Toto označení nikdy nebylo oficiálním označením. Název vznikl dle křestního jména partnerky soukromého provozovatele, který v devadesátých letech na dobu jedné sezóny provozoval toto koupaliště. Název pak několik let přetrval. Nyní jsme se rozhodli areál koupaliště přejmenovat názvem, který by vycházel z opodstatněného pojmenování vztahujícího se k tomuto rekreačnímu zařízení," vysvětlil ředitel SSRZ Radomír Kácal. 

Jindřišek Dolanský slouží na havířovském koupališti jako lékař už mnoho let.
Jindřišek Dolanský: Na bleskovou záchranu tonoucího plavce jsme hrdí

Při hledání nového pojmenování provozovatel zvažoval např. jména významných osobností města Havířova v oblasti sportu, ale také jméno osobnosti, která se podílela na budování a tvorbě zařízení SSRZ.  

Letní koupaliště v Havířově.
Muž přišel poděkovat na koupaliště za záchranu života

"Po zralé úvaze a výběru z mnoha jmen bylo vybráno křestní jméno zasloužilého zaměstnance SSRZ pracujícího na koupališti od roku 1983, a to MUDr. Jindřicha Dolanského. Kromě lékařských zákroků na koupališti je znám také z oblasti sportovních utkání kontaktních sportů. Doktor Dolanský se podílel na nespočtu zásahů u drobných zranění, ale také na záchranách desítek životů na koupališti. Jedná se o známou osobnost přesahující rámec SSRZ. Proto jsme se, po schválení návrhu vedením města, rozhodli přejmenovat název Letní koupaliště na Letní koupaliště Jindřich. Uděláme tak definitivní tečku za neoficiálním názvem Šárka a budeme používat název, který koupaliště pojí s touto osobností města a sportu," dodal ředitel Kácal.

Ilustrační foto
Na koupališti v Havířově zachraňovali alergika

Sportovní lékař a zubař Dolanský má v areálu koupaliště svou ordinaci a na koupališti tak je dnem i nocí po celý rok. Především v letní sezoně však dohlíží na bezpečnost tisíců návštěvníků, když se vší zodpovědností velí skupině plavčíků a zasahuje u všech hlášených úrazů či kolapsů. 

"Abych řekl pravdu, tím návrhem jsem byl skutečně zaskočen. Vůbec nevím, co bych k tomu měl říct, snad jen, že si toho velmi vážím a je to pro mne zavazující," řekl Deníku Jindřišek Dolanský.  

Ivan Mládek s družinou na havířovském koupališti.
Havířovské koupaliště pochválil Ivan Mládek a jeho družina

Stará dobrá Slávie

Městská sportovní hala v Havířově má novou palubovku. Jako první si ji vyzkoušeli florbalisté Torpeda Havířov.Zdroj: Deník / Libor Běčák

Městská sportovní hala se ke svému jménu Slávie vrací z praktických důvodů. Nejenže Slávii mají v paměti celé generace obyvatel Havířova, ale také kvůli tomu, aby došlo ke zřetelnému odlišení od druhé sportovní haly, která je na Žákovské ulici. 

Snímek zachycuje sportovní halu v závěru sedmdesátých let minulého století.
Historická porovnání ve fotografii

"Název Slávie, coby původní pojmenování haly, přetrvává do dnešních dnů a stále je neoficiálně používán. Návratem k původnímu pojmenování budou mít obě haly svůj vlastní název - Žákovská a Slávie. Tato změna nastane rovněž s účinností od 1. 1. 2019," doplnil ředitel SSRZ Radomír Kácal. 

Havířovský zubař Jindřišek Dolanský ošetřuje chrup českého reprezentanta v boxu Lukáše Viktory.
Boxeři se zubaře nebojí