Na začátku července se mimořádně sejdou orlovští zastupitelé, aby rozhodli, jak to bude dál s dotacemi pro tamní prioritní sporty, tedy hokej a fotbal. Deník zjišťoval, jak toto funguje v některých jiných městech.

Například Karviná říká, že na vrcholový sport, což je ovšem i model Orlové, peníze nedává a dotuje jen děti a mládež.

„Není ovšem možné poskytnout dotace ani na děti a mládež v plné výši, kluby stejně musejí spoléhat na rodiče a sponzory. Dotace z města tedy plynou na zabezpečení celoroční tělovýchovné a sportovní činnosti dětí a mládeže a na provoz zařízení, kde děti sportují. Kromě toho město samozřejmě platí provoz svých sportovních zařízení také pro nejširší veřejnost, která výdělečná nejsou," říká k tomu karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová.

„Jako oblast prioritních sportů lze označit odvětví olympijských sportů na určité výkonnostní úrovni s tradiční vazbou na místní podmínky, s velkou členskou základnou, systematickou výchovou vlastních odchovanců v žákovských a mládežnických kategoriích a také širokým diváckým zájmem. U nás házená, fotbal a hokej," dodává karvinská mluvčí.

Kontroly i audit bez problémů

Tanec kolem orlovských prioritních sportů začal na základě nedávných veřejnosprávních kontrol, které tamní radnice vyslala do fotbalové Slavie a hokejového HC. Ty pak odhalily nesrovnalosti v nakládání s městskými dotacemi.

Jak je tomu například v Karviné? Za poslední léta prý bez problémů. „Kontroly se dělají pravidelně, průběžně i výročně, chodí i audit. Bez problémů," doplnila tisková mluvčí města.

Poněkud jiný systém funguje v Bohumíně. „Jdeme spíše cestou zajištění kvalitního provozu dobře vybavených sportovišť a sportovní subjekty finanční podporou směřujeme spíše k masovosti," říká mluvčí tamní radnice Lucie Balcarová.

Dotace podle aktuálního stavu

Pro příklad, populární lední hokej tam hraje klub HC Bohumín, který se již léta pohybuje v krajském přeboru.

„HC Bohumín si bývá pravidelně schopen sáhnout na dotaci na činnost a navíc na mimořádnou dotaci na pronájem ledové plochy na městském zimním stadionu.

Výše dotace na činnost závisí na aktuálním stavu a složení členské základny v daném roce z hlediska věku a výkonnosti. Systém je absolutně průkazný a žádné nesrovnalosti nebyly v minulosti řešeny," doplnila dále ke sportovnímu tématu mluvčí Bohumína.