V Dolní Lutyni budou mít dvě lékařky ordinace ve zrekonstruovaných prostorách secesní budovy polikliniky, v jejímž přízemí je lékárna. Obec o tom informuje na svém facebookovém profilu. Jak se dále uvádí, zubní lékařka Barbora Plucarová bude v rámci svých kapacitních možností nabírat nové pacienty. Registrace bude možná elektronicky i klasicky.

„Do konce týdne zpřístupníme elektronický formulář na webu v sekci Informujeme a na facebooku obce, kde budou mít lidé možnost se zaregistrovat. Občané, kteří nemají k dispozici počítač, tak budou moci učinit vyplněním papírové formy a odevzdáním do schránky umístěné na obecním úřadu,“ informoval v prvním lednovém týdnu starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Školáci k zubaři v Orlové.
Hurá k zubaři. Orlovští předškoláci vyráží na dentální kliniku do Ostravy

Je si vědom toho, že se nepodaří vyhovět všem. „Snažíme se ale vytvořit podmínky, aby co nejvíce našich občanů našlo svého nového zubaře. Jménem paní doktorky proto prosím o trpělivost, pacienti budou kontaktováni telefonicky, podle kapacitních možností,“ vysvětlil starosta.

V dalších měsících se do druhé ordinace přestěhuje zubní lékařka z Orlové, která je kapacitně plná, ale hodně jejich pacientů je z Dolní Lutyně. „Kromě těchto dvou ordinací přibude na středisku postupně kvalitní rentgen a třetí ordinace, která je připravena pro dalšího případného zubaře nebo zubní hygienistku,“ dodal starosta. Doplnil, že více než roční rekonstrukce zdravotního střediska přišla obec na 12 milionů korun.

Zubařku-seniorku nahradí mladší

Novou zubařku budou mít také v sousedních Dětmarovicích. Mladá lékařka dojíždějící z Havířova nahradí stále ještě částečně praktikující dentistku, která už je v seniorském věku a v poslední době pracovala na částečný úvazek. Druhý zubař v obci ukončil praxi loni v létě.

Kromě prostor pro ordinaci obec poskytla nové zubařce také vybavení ordinace – koupila zubařské křeslo a rentgen. „Celkem to obec přišlo na více než milion korun,“ řekl starosta Ladislav Rosman.

Zubní pohotovost Ajna, 5. září 2020.
Šmucler si kritizuje, školáci z Karvinska ale k zubaři jezdí dál, kazů je mnoho

Nicméně je rád, že se podařilo novou zubní lékařku domluvit. „Zájem o zubařskou péči je nejen v obci, ale i v okolí. Předpokládáme, že nová zubařka nějaké nové pacienty přijme. Přihlášky k registraci budou na webu obce k dispozici od půlky února,“ řekl starosta s tím, že nová ordinace by měla otevírat 1. března.

Obce přispívají na ordinace miliony

Kvůli zoufalému nedostatku nejen zubařů, ale také praktických lékařů pro dospělé i pediatrů, obce často sahají k donedávna nestandardním krokům – lékařům, kteří se uvolí v té které obci otevřít praxi, nabízejí bydlení, minimální nájem nebo dokonce nákup vybavení ordinace.

Zubní pohotovost Ajna, září 2020. Ilustrační foto.
K zubaři hromadně. Obec na Karvinsku chce školáky vozit na kontrolu do Ostravy

Takový postup před několika lety zvolili například v Rychvaldu, když podobně jako v Dětmarovicích sháněli zubaře. Po roce nabízení a inzerování se tamní radnici podařilo domluvit se stomatoložkou, které město zaplatilo vybavení ordinace.

Bohumín loni na vlastní náklady za téměř 20 milionů korun rekonstruoval objekt v Nerudově ulici, kde dnes funguje zubní klinika se třemi ordinacemi, pracoviště dentální hygieny a rentgen. Ve svých kartotékách mají tamní stomatologové přes tři tisíce pacientů.