V knihách, na internetu, ale i ve vzpomínkách pamětníků a ze znalostí historiků čerpali filmaři z poloamatérského týmu Art Klapka, který se rozhodl natočit dokumentární film o dnes již ztraceném městu Karvinná.

Čtyřicetiminutový snímek, doplněný i o hrané vsuvky, vznikal podle režisérky Moniky Vodákové v místech, kde se původní zaniklé město nacházelo.

Písničkář RickoLus a raper Bluebird slibují opravdovou Hurricane Party a zvou na úvodní koncert svého evropského turné 2018 do Českého Těšína.
Floridští Hurricane Party odstartují evropské tour v Českém Těšíně

„Z Karvinné dnes už zůstal vlastně jen „šikmý“ kostel sv. Petra z Alcantary, hřbitov a vzpomínky pamětníků. Během pořizování filmového materiálu jsme proto prolézali opuštěné lesy a louky. Natáčelo se však i v dnešní Karviné – na zámku Fryštát, v parku či v restauraci Zlaté časy,“ přibližuje Vodáková s tím, že vlastnímu natáčení předcházely hodiny strávené v knihách, vzpomínkách i běháním po hřbitovech a podobných místech opředených historií.

„Ve filmu vystupuje např. pan Eduard Kula, který zde přibližuje své zážitky z dětství, stejně jako historička Libuše Kolková, která nám pomohla všechny informace zkorigovat. Prozradím také, že postavu hraběte Jindřicha Larische-Mönnicha si v našem dokumentu zahrál předseda iniciativy Dokořán Lukáš Heczko, který, kdyby se nechal oholit, by byl od pana hraběte téměř k nerozeznání,“ vysvětluje s úsměvem režisérka.

Z natáčení dokumentu.Zdroj: archiv Art Klapky

Důležitá historie

Na otázku, proč se spolu s týmem Art Klapky pustili právě do tohoto dokumentu, říká, že zaniklé město představuje kus důležité historie.

„Nejde jen o to, že mám historii obecně ráda (a historii ztraceného města obzvláště), či o to, že jsem se tu narodila. V rozhovorech s nejrůznějšími lidmi jsem s údivem zjistila, že ne každý Karviňák ví, že vedle současné Karviné stála ta původní. O lidech žijících mimo naše město už ani nemluvě,“ říká Vodáková s tím, že takovouto vizitku si zaniklé město nezaslouží.

„Naším dokumentárním snímkem proto chceme povzbudit v lidech zájem o minulost, předat jim pomyslnou štafetu. Vzhledem k rozsahu filmu není možné, aby obsáhl celou historii Karvinné a současného města – to by musel trvat možná celý týden, přesto se snažíme vzpomínky podat co nejobsáhleji a nejzajímavěji,“ dodává s úsměvem režisérka.

Silný noční vítr z neděle na pondělí zlomil několik vzrostlých stromů v karvinských  ulicích.
Následky noční vichřice v kraji: spadlé stromy, tisíce odběratelů bez elektřiny

Vyprodaná projekce

Premiéra dokumentu o zaniklé Karvinné proběhla v karvinském kinu Centrum v sobotu 22. září. Vzhledem k tomu, že promítání bylo již během několika málo dnů beznadějně vyprodané, plánuje tým Art Klapky v blízké době další projekce.

„Bylo to opravdu velké překvapení, jak rychle se místa na premiéře podařilo vyprodat. Jelikož nám spousta lidí píše, že se na ně nedostalo, plánujeme další projekce. Ta nejbližší proběhne možná už příští měsíc nebo některou listopadovou sobotu,“ doplňuje režisérka Monika Vodáková.

Pondělní noční vichřice převracela stromy také v parku Boženy Němcové. Park je z bezpečnostních d
Kvůli spadlým stromům je uzavřen zámecký park v Karviné