„Upycklace, to je vlastně nevyhazovat a neplýtvat, ale naopak vytvořit ze starých věcí ještě něco lepšího, co nám bude dále sloužit. Tady šijeme ze starých láteka oblečení nové kousky. Snažíme se využívat hlavně přírodní materiály, jako bavlna, len, či konopí, upcyklovat jde ale samozřejmě cokoli. Začali jsme výrobou baťůžků, taštiček a dalších, přetvořit staré na nové jde ale samozřejmě i všechno oblečení, vždy se snažíme přidat i nějaký vlastní umělecký design, styl či myšlenku,“ vysvětluje u šicího stroje usměvavá lektorka Olga Michalska, která je jednou z členek skupiny Up Clothes Project, působící na obou stranách Těšína.

Upcyklování je metoda, která zachrání před vyhozením mnohé staré oblečení, chrání přírodu, šetří kapsu a dává prostor i kreativitě.

MÓDA PRO MLADÉ I STARŠÍ

V prostorách Informačního centra mládeže není poprvé, ani naposledy. Upcyklingové workshopy a dílny se zde konají v nepravidelných termínech, stačí si jeden z nich najít na facebookových stránkách ICM Český Těšín nebo přímo na facebooku Up Clothes Project.

„Všichni jsou srdečně zváni, na věku a druhu oblečení nezáleží, budeme rádi za každého návštěvníka,“ zve na další upcyklingové dílny, kde se každý zájemce může změnit v módního návrháře i krejčího, Olga Michalska.

Módní průmysl jako velké pozlátko, který ale pod blýskavým a lákavým povrchem skrývá i mnoho nepravostí, jako plýtvání přírodními zdroji, nešetrné zacházení s věcmi a třeba i s psychikou mladých dívek, které pod falešným diktátem „módní krásy“ propadají třeba anorexii. Taková byla základní myšlenka celého Týdne módy v ICM.

KDYŽ PŘÍRODA TRPÍ KVŮLI RYCHLÉ MÓDĚ

„Akce se myslím poměrně vydařila, moc fajn a plná zajímavých informací byla třeba úterní přednáška našich zahraničních dobrovolnic na téma fast fashion o tom, že móda je dnes vlastně něco jako fast food. Nakupujete věci, které jsou udělány tak, že se rychle zničí, abyste je vyhodili a zase kupovali další a nové. To samozřejmě způsobuje zbytečné plýtvání a zanechává to tak obrovskou stopu také v přírodě,“ dodala hlavní organizátorka týdenní aktivity a pracovnice českotěšínského ICM Kattarzyna Gattnar.