„Náš bytový fond, který čítá zhruba 4 300 bytů, průběžně vylepšujeme. Vyměnili jsme ve všech městských domech okna, po zateplení paneláků nyní přicházejí na řadu nižší domy a postupně rekonstruujeme i staré nevyhovující výtahy. Letos investujeme do výměny kabin v Bezručově ulici. Jde o zastaralé typy, které mají přes třicet let, jde o jedny z posledních, které jsme ještě nevyměnili,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Nádražní ulice 10. května 2022. V části před vlakovým nádražím běží práce naplno. Tamní obchodníci si stěžují, že jim rozkopaná ulice bere zákazníky.
Do jídelny přes staveniště. Už ať to skončí, přejí si obchodníci v Těšíně

Rekonstrukce šesti výtahů cílí nejen na splnění současných norem, ale také na větší komfort nájemníků. Ti se museli potýkat s jejich opakovanými poruchami. „Několikrát do měsíce jsme museli zajišťovat servis výtahů. Nové budou moderní, bezpečnější, vždy přijede ten, který je v bližší etáži, což je ekonomičtější. Mají automatické dveře, takže nehrozí, že kabina někde uvízne, protože vnitřní dveře někdo zapomněl zavřít. Jsou vybaveny i bezpečnostními kamerami a zrcadly. Navíc budou všechny jezdit až do sklepů,“ popsala vedoucí odboru správy domů bohumínské radnice Kateřina Pálková.

Stavební práce potrvají přibližně čtyři měsíce. Staré zdviže se demontují, vybourají a do výtahového prostoru se instaluje kompletně nový systém. Od vodicích lišt, přes lana, motory i samotnou kabinu. „V každém domě se vždy mění jeden výtah a druhý necháváme v provozu, abychom zajistili nájemníkům dostupnost do jejich bytů. Jakmile bude první zdviž dokončena, začne se opravovat druhá,“ doplnila Pálková.

Otevírání pramenů v Luhačovicích.
OBRAZEM: Vzhůru za zdravím. Lázeňské prameny v Luhačovicích jsou otevřeny

Hromadné rekonstrukce výtahů zahájila radnice před pěti lety, nových kabin se dočkali nájemníci věžáků v ulici Svatopluka Čecha a na sídlišti u transformátoru. Radnice pak pokračovala s výměnou v ulicích Jateční, Čs. armády, Štefánikově a na třídě Dr. E. Beneše. Do modernizace kabin už Bohumín vložil 30 milionů korun.