V loňském roce zastupitelé Doubravy schválili změnu územního plánu, díky níž bude možná nová rodinná výstavba v obci. Jak jste s přípravami daleko?
Protože jsme měli připravenu studii pro novou výstavbu v prostoru od Národního domu směrem směrem k Dinoparku, potřebovali jsme vše zanést do územního plánu. Obec už má zpracovánu zkrácenou projektovou dokumentaci a připravenu žádost do Meziresortní komise, odkud bychom chtěli čerpat peníze na zasíťování toho území a to včetně stavby komunikací a parkovišť. V lokalitě, která je rozdělena do pěti etap bude přibližně 50 parcel a přípravy první a druhé etapy začneme financovat z vlastních zdrojů. Změna Územního plánu č. 1 se nepořizovala jen kvůli této jedné lokalitě, ale zaneseny byly i jiné změny, o které bylo požádáno, např. v lokalitě se soukromými pozemky, kde se počítá také s rodinnou výstavbou.

Když mluvíme o rozvoji obce, jaké další rozvojové aktivity jsou v plánu?
Vedle nové rodinné výstavby je to obnova a oživení zámku a přilehlého areálu. Momentálně jednáme s krajem, který by tam rád zřídil centrum ekologické výchovy, kde by se školám nabízely celodenní evniromentálně-edukativní programy. Ten projekt se připravuje už několik let a na kraji má zelenou, tak doufáme, že se ho podaří zrealizovat.
V rámci zatraktivnění Doubravy bychom chtěli zrekonstruovat starou roubenou chalupu, v níž kdysi dávno fungovala polská česká škola. Objekt má šanci dostat se na seznam kulturních památek a mohl by se využívat k prezentaci místních tradic a zároveň by se mohl stát výchozím bodem komentovaných procházek, které po Doubravě a okolí organizuje doktor Kupka z vysoké školy báňské a je o ně velký zájem. O prostory se už zajímali také místní myslivci, kteří by tam rádi měli klubovnu, kde by mohli pořádat akce mohlo vzniknout zázemí pro myslivecký kroužek pro děti.
Vrátil bych se ještě k zamýšlené obnově zámku. Jeho součástí je hospodářský dvůr. Co bude s ním?
Dnešní podoba je pozůstatek z dob, kdy tam hospodařil podnik Rekultivace. Obec má od roku 2019 k dispozici urbanistickou vizi, ve které se s hospodářským dvorem v dnešní podobě nepočítá. To, co je ve špatném stavu, by mělo jít pryč. Jiné stavba by se naopak měly opravit, kromě hlavní budovy například také sýpka.

Od loňska má obec sběrný dvůr, podařilo se provést úpravy a opravy v Národním domě, školka má novou kotelnu. Loni na podzim se také začala budovat kanalizace. Jak jste daleko?
Stavba začala v říjnu a běží naplno. Momentálně práce probíhají v lokalitě Hranice. Ukončení všech prací je naplánováno na duben 2023. Na kanalizaci sice nebude napojena celá obec, pouze její část, která je hustě zasídlená, a stále tam probíhá nová výstavba rodinných domů. I tak považuji za velký úspěch, že se nám s tím podařilo začít.
Nejpozději na jaře 2023 definitivně skončí OKD, od něhož obec dlouhé roky získávala peníze za těžbu. Jak moc se výpadek příjmů projeví v rozpočtu obce?
Loni jsme se ještě domluvili se společností Diamo, která převzala závazky OKD za 10 měsíců, tedy po uzavření dolu ČSA. S OKD jsme pak uzavřeli novou Dohodu o řešení střetu zájmů z titulu pokračování těžby kalů na katastru obce Doubrava na období 2021 - 2022. Stále je v platnosti Dohoda o střetu zájmu uzavřena mezi obcí a OKD, jejíž závazky přešly na Diamo a očekáváme finanční plnění i v letošním roce.
Co podle Vás Doubrava potřebuje, aby se mohla v dalších letech rozvíjet?
Potřebuje nové inženýrské sítě pro všechny plány, o kterých jsme mluvili, myšleno jak individuální výstavby, tak ekologického projektu na zámku. Dále potřebujeme nová parkovací místa a také řešit energetické záležitosti v obci, například komunitní využití energetiky v oblasti pro novou výstavbu. Co vidím jako dlouhodobější záležitost, je opětovné propojení obce. Doubravu dnes tvoří několik samostatných lokalit, mezi kterými vznikly zelené proluky a vodní plochy. Bylo by fajn, kdyby obec byla kompaktní jako kdysi. A to nejen osídlením ale též myšlením lidí. Bylo by fajn, kdyby se podařilo znovu nastartovat spolkový život, který byl v uplynulých dvou letech značně utlumen.