„Nejsem zásadně proti, je třeba začít řešit problém, kdy jeden člověk dokáže zamořit pálením plastů a odpadů ovzduší v celé vesnici nebo čtvrti," říká starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Právě v Českém Těšíně bývají naměřené hodnoty škodlivin v ovzduší každoročně jedny z nejvyšších v celé aglomeraci. Stejně jako Vít Slováček mluvčí téměř všichni oslovení starostové obcí napříč okresem.

„Po možnosti kontroly jsme už dlouho volali," říká starosta Bohumína a senátor za ČSSD Petr Vícha.

Podle něj to však neznamená, že úředníci začnou hromadně „přepadávat" domácnosti, zaměří se ale na ty hříšníky, kteří zákon porušují a na které nás upozorní buď jejich sousedé, nebo strážníci.

„V praxi se kontroly budou využívat ojediněle, ve chvíli, kdy selžou ostatní možnosti na domluvu a nápravu, tzn. při absolutní nespolupráci a nerespektování zákona," dodává Vícha.

Rozhodně nesouhlasí s názory, že tímto dojde k narušení práva na osobní svobodu.

„Argumenty, že dojde k narušování soukromí, jsou nesmyslné. Lidé musejí do svých domů pouštět například odborníka pro pravidelnou revizi komínů. Pokud tedy nebude topit nevhodným palivem, tak úředníci nemají důvod na kontroly chodit a ani na ně chodit nebudou," říká Vícha.

Pokud jde o pokuty za to, že majitel rodinného domu nevpustí do své kotelny kontrolora, většina oslovených s nimi souhlasí. Nicméně zdůrazňují, že jejich výše by měla být pro „hříšníky" spíše jen odstrašujícím faktorem.

„Pokuta ve výši 50 tisíc korun není rozhodně nízká a mohla by být účinnou prevencí. „Novelu zákona vnímám v duchu přísloví „vlk se nažral a koza zůstala celá". Veřejnosti, která volala po možnosti kontrol a přísných sankcích, zákonodárci vyhověli," říká starosta Petrovic Marian Lebiedzik.

Reálná možnost kontrol je však podle něj procesně natolik složitá, že místní „znečišťovatelé" mohou klidně spát.

„Provedené úkony (písemná upozornění a výzvy), které musí předcházet kontrole topeniště, prakticky vylučují průměrně inteligentního „znečišťovatele" chytit při činu," myslí si petrovický starosta.

Zároveň upozorňuje na některé detaily, které novela neřeší. „Nikde jsem v této novele nenašel, jak se bude řešit případ, že si topivo přivezu třeba z Polska. Na tyto dodavatele se zřejmě nebude vztahovat povinnost předkládat doklad, že palivo splňuje požadované normy, neboť palivo neuvádí na náš trh, ale odběratel si ho koupí přímo v zahraničí. Odběratel přitom nemá ani při kontrole povinnost jakýkoliv doklad kontrolorovi předložit," říká Lebiedzik.

Starosta Dětmarovic Ladislav Rosman možnost kontrol kotlů vítá a říká, že v obci se výrazně zlepšil stav ovzduší. „Jsem ale přesvědčen, že dotace státu do výměn kotlů na tuhá paliva nepřinese očekávaný efekt. Koncepce zlepšení finanční dostupnosti k vytápění plynem pro lidi v tomto regionu se mi jeví jako daleko efektivnější a jednodušší řešení," tvrdí Rosman.