Stejný případ řeší i Bohumín, tam již k likvidaci látek dochází a stará se o ni majitel daných skladovacích objektů. V obou případech měla barely s dosud neznámou látkou přivézt blíže neučená firma z Polska, případy nyní řeší i policie.

„Firma, která látky navezla, je nekontaktní a my musíme počkat na výsledky policejního šetření. O likvidaci látek se ale postarat musíme, nyní jednáme s odbornými firmami,“ řekla v pátek mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíčková.

Právě v přilehlém Starém Městě se našlo okolo 500 tisíc litrů zmíněného nebezpečného odpadu. Už ve čtvrtek kvůli tomu zasedl i krizový štáb za účasti specializované společnosti, která je schopná se s inkriminovaným odpadem vypořádat, a také se zástupci České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Objekt ve Starém Městě zřejmě není dostatečně technicky zajištěný pro skladování tak velkého množství daných látek a je potřeba postupovat tak, aby nemohlo dojít například k ohrožení jakosti podzemních vod,“ uvedl pak pro Deník ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek.

Odhalený sklad nebezpečného odpadu.Zdroj: Město Frýdek-MístekOdhalený sklad nebezpečného odpadu.Autor: Město Frýdek-Místek

„Ohrožení jsme definovali v tom, že se jedná o objekt v této chvíli určený k demolici, od kterého neexistuje potřebná dokumentace o inženýrských sítích, že se zde nachází velké množství odpadu, ke kterému se v této chvíli nikdo nehlásí, a nevíme, zda někde v tom obrovském objemu nemůže docházet k úniku, zvlášť když na některých místech došlo ke zborcení nádob. Na druhou stranu není důvod k panice, víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní,“ řekl frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký.

V Bohumíně je situace klidnější. Látky je zde okolo 150 tisíc litrů. „Objekt je v lepším technickém stavu, má například i potřebnou nepropustnou podlahu,“ podotkl zde ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

„Podle vyjádření ČIŽP prostředí spodní vody ohroženy nejsou, majitel daných skladovacích prostor již započal s likvidací látek na vlastní náklady, my situaci dozorujeme, každý den ji monitorují zástupci Odboru životního prostředí,“ sdělil Deníku starosta Bohumína Petr Vícha.

Oba případy šetří a místa nálezu monitoruje také policie.

„V současné době jako jedna ze složek Integrovaného záchranného systému spolupracujeme při řešení tohoto problému a intenzivně se zabýváme mimo jiné i otázkou, kdo na místo daný odpad navezl. Potenciální hrozbu ekologického problému se snaží řešit i primátor města Frýdek-Místek. Byly zajištěny vzorky, některé výsledky analýz již máme k dispozici. Vzhledem ke stavu šetření ale zatím nelze poskytovat detailní informace,“ řekla v pátek policejní mluvčí Gabriela Pokorná.