V kategorii od 20 do 50 tisíc obyvatel, v níž letos zápolilo sedm měst, zůstala za Bohumínem Orlová se 499 účastníky a na třetím místě skončila Kopřivnice s 434 plavci. V celorepublikovém měřítku, tedy bez ohledu na počet obyvatel, Bohumín porazil Liberec a Litomyšl (obě města shodně 701 účastníků).

Do areálu bohumínského vodního světa si našlo cestu 496 mužů a 322 žen. Většina plavců, konkrétně 690, byla místních, ostatní dorazili z okolí. „Necelá třicítka z Ostravy, po šestnácti z Orlové a Dolní Lutyně. Z letošních statistik vyplynulo, že nás ve větším měřítku podpořili i sousedé z Polska, což pravidla umožňují,“ podotkl vedoucí aquacentra Jaromír Voráč.

Svatováclavský den v Archeoparku v Chotěbuzi, 28. září 2023.
VIDEO: Archeopark Chotěbuz. Děti i dospělí se ocitli v době, kdy žil sv. Václav

Nejrychlejším plavcem soutěže se v Bohumíně stal opět Jakub Gryc s časem 0:57. Jeden z nejúspěšnějších závodníků v celé historii Plaveckého klubu Bohumín si vylepšil loňský čas o dvě vteřiny. Současná hvězda bohumínského plavání, šestnáctiletá Andrea Czerná, zaplavala stovku za 1:04 (loni 1:03) a opět kralovala mezi ženami.

Plavecká soutěž v Bohumíně.Plavecká soutěž v Bohumíně.Zdroj: Pavel Čempěl

Nejmladší ze všech účastníků byl pětiletý Vojtěch Stoklasa a za dívky šestiletá Sára Babišová. Naopak nejvíce sfouknutých svíček na dortu má třiadevadesátiletá Olga Jaroňová, která je v posledních letech tradičně nejstarší podporovatelkou závodu. Se čtyřmi délkami bazénu si hravě poradila v čase pod pět minut.

Ilustrační foto
Lidé na Karvinsku zaplatí více na dani za byty i pozemky

První aktéři soutěže, převážně z řad seniorů, prošli turnikety hned po otevření bazénu v šest hodin ráno. V drahách dozorovaných plavčíky se stopkami v ruce se příznivci vodních aktivit střídali až do osmé hodiny večerní. Největší nápor zažívalo bohumínské aquacentrum v dopoledních hodinách, kdy se v něm střídaly místní školy.

Na sedmou hodinu ranní dorazil na bazén i starosta Petr Vícha, který je pravidelným účastníkem soutěže už od dob, kdy se do ní Bohumín v roce 2006 poprvé zapojil. Posledních několik sezón si drží svižný čas lehce přes dvě minuty, i když k tomu z loňského října pár vteřin přibylo.

„Nemůžu říct, že je letošní vítězství překvapením. Naši obyvatelé už za ty roky vzali soutěž za svou a pro stovky z nich se stala milou tradicí, na kterou se dlouho dopředu těší. První ročníky závodu jsme museli veřejnost hecovat a nyní jsme se dopracovali do situace, kdy na začátku každého října plave dobrovolně a rád celý Bohumín. Je to i zásluha organizátorů naší městské společnosti Bosporu, jejíž zaměstnanci vytváří v aquacentru příjemnou atmosféru a zajišťují kompletní přípravu od celodenního registrování a hodnocení soutěžících přes vypisování diplomů a rozdávání odměn až po zpracování statistik a vyhodnocování výsledků,“ řekl Vícha.

Projekt přerodu veteriny na zubní kliniku je u konce.
Přerod veteriny na zubní kliniku v Bohumíně je u konce, lékaři se stěhují

Všichni, kteří přišli Bohumín v soutěži podpořit, obdrželi kromě diplomu a drobných dárků i volnou vstupenku do aquacentra.