Podle hejtmana Ivo Vondráka nelze důl je tak zavřít, znamenalo by to zavření celého OKD. „Technologický útlum těžby je v daný okamžik jediné možné řešení, pokud nechceme zavřít celé OKD, a to v daný okamžik nikdo nechce, protože je to velký zaměstnavatel," uvedl Vondrák v pondělí po jednání krizového štábu. 

Podle hejtmana byla přijata opatření, která musí snížit riziko další nákazy. Pro návštěvy zůstávají zavřené domovy důchodců, léčebny dlouhodobě nemocných a nemocnice v okrese Karviná. 

Hejtman: Vyhlásit stav nebezpečí není nutné

Podle něj není důvod ani zavírat Karvinou jako celek, protože funguje chytrá karanténa. Hygienici přes víkend všech 2400 zaměstnanců dolu a vytrasovali 1000 kontaktů nakažených. K pondělnímu ránu testy odhalily 221 nakažených, v karanténě je 350 lidí. Čísla se ale stále mění,“ řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová a dodala, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit. 

Podle ředitele provozu OKD Davida Hájka něj je nárůst pozitivně testovaných způsoben tím, že OKD v širší míře přizvalo dodavatelské firmy, které pro něj provádějí práce a jejich zaměstnanci jsou ve styku s těmi kmenovými.

Testování na Dole ČSM hygienici neplánují

Šéfka krajské hygienické stanice také řekla, že se zatím neuvažuje o testování horníků na Dole ČSM, kde se také objevilo několik nakažených nemocí codiv-19. „Při třech nakažených na tisíc lidí k testování není důvod. Navíc tito lidé mají spojitost s Dolem Darkov,“ řekla Pavla Svrčinová.

Jak už bylo uvedeno, provoz Dolu Darkov je v současné době omezen na bezpečnostní minimum a těžba je přerušena. Tato situace se však negativně odrazí na hospodářských výsledcích OKD. 

„Koronavirus ve spojení s velmi nízkými cenami uhlí nás dostal do velmi složité situace. Spojili jsme se proto s naším akcionářem, abychom tuto situaci řešili a věříme, že akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách,“ uvedla předesdkyně představenstva OKD Vanda Staňková.