„Učitele za stávku neodsuzuji, ale problém je v tom, že nemám kam dát svého syna. Já i manžel pracujeme od rána až do čtyř odpoledne, a jak to budu řešit, nad tím si lámu hlavu už teď. Žádnou babičku, která by syna pohlídala, nemáme, takže si budu nucena vzít v práci náhradní volno a později si to budu muset nadpracovat,“ postěžovala si Marcela Ulehlová.

Podobně na tom je Pavlína Žídková. „Jestli bude stávkovat škola, kam chodí mé děti, zatím nevím, ale každopádně budu muset požádat babičku o hlídání. Nedávno jsem totiž změnila zaměstnání a nemůžu v práci chybět. Manžel zastává v podniku vyšší pozici a u něho nepřipadá v úvahu, aby zůstal s dětmi doma,“ řekla Žídková. Ve školách na Karvinsku budou mít stávky různý průběh. Například v Základní škole Prameny v Karviné-Ráji ještě nejsou rozhodnuti, zda se do stávky zapojí.

„Do zítřka bychom měli mít jasno ohledně průběhu stávky na naší škole. Rozhodujeme se mezi dvěma variantami – buď školu uzavřeme, anebo podpoříme stávku pasivně a škola bude v běžném provozu,“ prozradil ředitel školy Lumír Šlachta. Základní školu Mládí v Orlové zcela uzavřou včetně družiny a školní jídelny. „Škola bude uzavřena po celý den. Již s předstihem jsme o tom informovali rodiče žáků dopisem. Zítra se navíc u nás konají schůzky rodičů zaměřené na čtvrtletní prospěch a chování žáků. V rámci těchto třídních schůzek podáme rodičům další vysvětlení a informace ohledně stávky,“ informovala zástupkyně ředitele Irena Kněžíková.

Proč vlastně učitelé stávkují? Podle předsedkyně školských odborů Moravskoslezského kraje Dagmar Regelové to rozhodně není kvůli zvyšování platů. „Nebudeme stávkovat za zvýšení platů. Požadujeme jen takové navýšení platů, které pokryje inflaci, aby kantorům neklesly reálné výdělky. Navíc žádáme vládu o navýšení rozpočtu školství o tři miliardy korun, a to pro nákup školních učebnic, školních a ochranných pomůcek, jinak padne celá tato finanční zátěž na rodiče školáků,“ tvrdí Regelová.

Podle ní je ve školství třeba také více peněz na vzdělávání pedagogů. „Ve školství se zavádí řada nových forem učení, a pokud máme provádět výuku zodpovědně a na úrovni, musejí se pedagogové dále školit,“ tvrdí Regelová. Kolik škol se zatím ke stávce přihlásilo? „Konečné výsledky se dozvíme až během čtvrtka a pátku. Zatím to ale vypadá s účastí škol slibně, stále se nám hlásí nové a nové stávkové výbory,“ dodala předsedkyně školských odborů.