„Ráno s přáteli a známými v jedné restauraci, kam chodíme celý rok, pak se stavím za rodinou a po večeři a rozdávání dárků zase vyrážím do další restaurace v centru města. Takových je nás spousta. Jasně, jde o lidi, kteří ještě nemají děti nebo své rodiny. Sami doma přece sedět nebudeme," popisuje své pojetí Štědrého dne osmatřicetiletý Roman z Karviné.

Poptávce se přitom přizpůsobují i místní restaurace a bary. Mezi tradiční místa, kde můžete strávit Štědrý večer i noc, patří třeba restaurace Pub Podkova i restaurace Podkova, obě ve stejném objektu nedaleko karvinské tržnice.

„U nás je navíc moc milou tradicí, že se na Štědrý den sejdou i lidi, kteří třeba už několik let žijí a pracují různě v zahraničí a vánoční svátky jsou pro ně jednou z příležitostí, kdy se na chvíli vrátí do rodného města. Takže je to takové setkání starých známých i různých krajánků a samozřejmě i všech ostatních, kteří k nám nacházejí cestu," popsal štědrovečerní noc provozovatel Pubu Podkova Jiří Leskovar.

Ve Štědrý večer je otevřený třeba také orlovský klub Futra. Ne, koncerty nebo jiné hudební produkce se tady sice nekonají, také ve Futře je to především o večerním setkání různých přátel. „No a jiné to bude hlavně tím, že Futra bude s pomocí klientů našeho nízkoprahového klubu vánočně nazdobena a k volnému ochutnání bude veganské cukroví. Ale koledy asi pouštět nebudeme," usmívá se jedna ze členek a pořadatelek akcí ve Futře Blanka Kissová.

Částečně vánoční atmosféru ale ve Futře zažívají. Navíc se také tady potkávají lidé, kteří už v Orlové jinak nebydlí. „Lidi si vykládají o tom, kdo co dostal pod stromeček, někteří předají dáreček kamarádovi či kamarádce. A navíc zde vždycky dojdou také lidé, kteří už v Orlové nebydlí, ale přijeli na Vánoce, takže je to takové příjemné vánoční setkání," doplňuje Kissová.