V Orlové vznikne velké lůžkové oddělení následné péče a LDN, v provozu mají zůstat odborné ambulance. Ve hře je ale také plán orlovské radnice. Ta chce lůžka v místní nemocnici nadále zachovat, změny popisuje jako likvidační a zvažuje pro to převod špitálu pod město.

„Kraj zatím žádáme o zahájení jednání, potřebujeme získat i mnohé informace a čísla, která nyní nemáme k dispozici,“ uvedl orlovský starosta Miroslav Chlubna. Ten situaci stále vnímá jako velký problém, říká, že zaměstnanci z Orlové do Karviné přecházet nechtějí, už nyní kvůli tomu z Orlové odešlo několik lékařů, tvrdí, že do Karviné nebudou chtít jezdit ani někteří orlovští obyvatelé.

„V nemocnicích nyní chystáme další jednání se všemi zaměstnanci,“ podotkl ředitel nemocnic v Karviné-Ráji a v Orlové Jiří Matěj. Uvedl, že v Karviné jsou na vznik velkých lůžkových oddělení připraveni.„Prostory jsou, nyní začnou jejich potřebné úpravy,“ sdělil ředitel špitálů. Ten stále věří, že se podaří i přesun orlovské ortopedie, jejíž primář patří k největším kritikům změn.

„Pro ortopedii připravíme v Karviné operační sály, které budou skýtat stejný komfort, jako ty v Orlové. Samozřejmě, vše chceme dělat za konzultace se samotným panem primářem. Na ortopedii bude navazovat i nezbytná lůžková rehabilitace,“ popsal Jiří Matěj další plány.

„Orlovskou nemocnici nechceme zavřít. Lékaři a zdravotnický personál budou o pacienty pečovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pokud se ukáže, že je nutná hospitalizace, nemocní budou stabilizováni a převezeni sanitkou,“ říká náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer. „Nadále stojíme také o všechny naše zaměstnance,“ dodal.

O reorganizaci nemocnic rozhodli ve středu krajští zastupitelé. Kraj tvrdí, že změny jsou nutné nejen kvůli obrovské zadluženosti sítě krajských špitálů.

„V regionu je hodně nemocnic a málo zdravotnického personálu. Žádný kraj nemá sedmnáct nemocnic, jako náš, a tak blízko vedle sebe. Je nutná restrukturalizace, ne každá nemocnice může dělat všechno,“ dodal náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Na záměr orlovské radnice pokusit se vyjednat s krajem převod nemocnice na město reagoval na dotaz Deníku také Svatopluk Němeček, bývalý ministr zdravotnictví a dnes ředitel Bohumínské městské nemocnice. Právě on byl před 15 lety u převodu bohumínského špitálu pod křídla města. Ze zkušeností už dnes ví, že taková cesta není jednoduchá.

"Neumím si představit, že město, které nemá žádné zkušenosti, bude řídit nemocnici. Já sedět na orlovské radnici a rozhodovat o převzetí nemocnice, bych se toho bál," říká.

Orlová má podle něj jednu velkou nevýhodu – je to obrovský komplex.

"Jedna věc je řídit nemocnici, což samo o sobě není jednoduché. A pak je tu zajištění peněz na investice, do budovy i vybavení, které budou v blízké budoucnost potřeba," říká Svatopluk Němeček.