Rčení, že řemeslo má zlaté dno, jakoby mnozí stále nechtěli pochopit. Školám se stále nedaří naplnit zejména technické obory, a také proto se zřizovatel většiny středních škol, Moravskoslezský kraj , rozhodl motivovat potenciální studenty vybraných řemeslných a technických oborů vyplácením stipendií.

K podporovaným oborům budou patřit klempíř, řezník-uzenář, kominík, montér suchých staveb, pokrývač, malíř a lakýrník, mechanik strojů a zařízení, mechanik seřizovač, nástrojař, elektrikář, elektromechanik pro zařízení a přístroje, pekař, tesař, výrobce textilií, zedník a mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Seznam se může měnit v závislosti na potřebách trhu práce.

Momentálně je těžké odhadnout, zda podpora najde odezvu u mladých lidí. „První kolo přijímacích zkoušek je za námi. Je ale možné, že se to projeví u druhého kola, stále totiž nemáme naplněný obor elektrikář, kterého se tato podpora týká," prozradil Jan Konvička, zástupce ředitelky Střední školy Bohumín.

Podle něj je škoda, že kraj nepřišel s informací o podpoře vybraných studijních oborů o několik měsíců dříve. „Mohli jsme ji předávat už na setkáních s rodiči budoucích studentů na podzim nebo zkraje roku," dodal Konvička.

„Zavedením motivačních stipendií se snažíme podpořit zájem o potřebné obory, prospěchovými stipendii zase motivujeme k dosažení lepších studijních výsledků, tedy ke zvyšování kvality vzdělávání," řekl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství.

PODPORA NEDOSTATKOVÝCH OBORŮ

Kraj podporu zacílil především na obory, které jsou žádané na trhu práce a ze škol přitom vychází málo absolventů.

„Na úřadu práce bylo například v našem kraji letos v únoru 119 volných míst pro klempíře, přičemž v tomto roce střední školy ukončili pouze tři absolventi tohoto oboru, zedníků bylo 40 na 298 volných míst a tak bych mohl pokračovat," dodal Folwarczny.

STOVKY KORUN MĚSÍČNĚ

Ředitelé škol, stejně jako krajští úředníci, doufají, že finanční motivace přivede do lavic středních odborných škol a učilišť více žáků.

„Na naší škole jsme stipendia v minulosti neuplatňovali. Věříme, že žáky základních škol tato nabídka osloví a stavební obory získají na atraktivnosti," sdělil Deníku ředitel Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku Jaroslav Knopp. Na této škole si na stipendium mohou přijít studenti oborů Klempíř, Kominík, Tesař nebo Zedník-Obkladač.

Se stipendiem mohou počítat také budoucí studenti Střední školy techniky a služeb v Karviné. Týká se tříletého oboru Elektrikář a maturitního oboru Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Stipendium se dělí se na prospěchové (až 3000 korun za půl roku) a motivační, které je 500 korun měsíčně.