„Vyslyšeli jsme přání hasičů, kteří u polských sousedů viděli, že jsou stříkačky vystaveny veřejně v těsné blízkosti jejich areálů. Před starobohumínskou zbrojnicí ale nebylo místo a hasičská zahrada je pro veřejnost uzavřená, a tak nakonec místní obyvatelé navrhli, abychom ji vystavili na náměstí v přízemí našeho domu U Rytíře.

Jsme rádi, že s tím souhlasili i členové Přátel bohumínské historie, kteří zde sídlí, a stříkačka tak po letech našla důstojné místo,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že dosud mohli 117 let starou stříkačku lidé v hasičské garáží obdivovat jen několikrát ročně při kulturních a společenských akcích.

„Při úpravě městského domu musela být odstraněna původní výloha, kterou nahradily prostorné dvoukřídlé dveře. Díky nim pak hasiči bez větších problémů stříkačku dostali dovnitř a při stěhování museli demontovat jen její komín,“ doplnila bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.

Podle ní by navíc v domě U Rytíře měly v budoucnu přibýt také hasičské dobové fotografie a dobová uniforma.

Stoletou „dámu“ budou moci lidé v jejím novém domově obdivovat už za několik dní, a to od pátku 8. prosince, kdy se na starobohumínském náměstí chystá slavnostní rozsvěcování vánočního stromu.