„Dohodli jsme se na realizaci pilotního programu, prozatím pro žáky menší školy. Prostřednictvím vedení školy oslovíme rodiče žáků, zda mají zájem o preventivní prohlídku svého dítěte s následným ošetřením v případě, že si to stav zubů malého pacienta bude vyžadovat,“ vysvětlil místostarosta obce a senátor za Karvinsko Ondřej Feber. Doplnil, že program chtějí ve Stonavě spustit v průběhu března.

Škola v těchto dnech informuje rodiče školáků dopisem s výše zmíněnou nabídkou a bude zjišťovat, zda o ni mají zájem. „Netroufám si ale odhadnout, jaký bude zájem. Chytřejší budeme tak za dva tři týdny, až se nám dopisy vrátí,“ uvedla ředitelka Základní školy ve Stonavě Milada Heimerová.

Bohumínská městská nemocnice otevřela nový ambulantní trakt.
Chirurgii v Bohumíně změní už letos velký projekt. Přitáhl i vyhlášenou kapacitu

Obec bude v této záležitosti spolupracovat se stomatologickou klinikou AJNA dental clinic v Ostravě, s jejímž majitelem řešil místostarosta Feber organizační a právní stránku projektu péče o zuby dětských pacientů.

K zubaři do Ostravy autobusem

„Oslovili jsme karvinského senátora Ondřeje Febera, který byl našim plánem nadšen a nabídl nám, abychom se ujali péče o chrup dětí ve Stonavě,“ říká majitel AJNA dental clinic Lubomír Beran.

Dodává, že lékaři na klinice řeší stále horší situaci, pokud jde o zubní kazy u dětí. „Víme, že nejdůležitější je prevence a instruktáž u dětí a tím předcházení vážným komplikacím. Máme zkušenosti z období před rokem 1989, kdy stomatologická péče o děti probíhala organizovaně a příkladně. Dnes je situace horší, protože bylo nezbytné najít složitou právní cestu, jak dětskou stomatologii znovu obnovit,“ vysvětlil Beran.

Zubařů je v regionu nedostatek.
V kraji nemá zubaře 157 tisíc lidí. V Ostravě hledají cestu, v Bohumíně pacienty

Místostarosta Stonavy připomíná, že péče bude poskytována v rámci veřejného zdravotního pojištění, rodiče nebudou muset za preventivní prohlídku dětí a základní výkony hrazené pojišťovnou nic platit. „Žáky přepravíme na ostravskou kliniku autobusy, náklady na dopravu pokryje obec,“ dodal Feber.

Šmucler chce kontrolu od učitelek

K tématu péče o zuby dětských pacientů nedávno mluvil v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéf České stomatologické komory Roman Šmucler, který tvrdí, že péče o zuby dětí je v Česku velmi zaostalá. Zmínil se přitom o experimentu z Braniborska, kdy zuby pomocí defektoskopu prohlížejí přímo učitelky ve školách. Tvrdí, že pokud má dítě jakýkoliv kaz, spolehlivě ho najdou.

„Je to nesmírně spolehlivá metoda – podobná technika se používá i při kontrole svárů či poškození materiálů ve strojírenství. K lékaři jde dítě teprve v okamžiku, když se ukáže, že má problém,“ říká Šmucler.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity aktuálně dokončuje výukové prostory pro budoucí studenty stomatologie.
Konec nedostatku zubařů? Ostravská univerzita bude mít program stomatologie

Šéf stomatologické komory také tvrdí, že všechny vyspělé státy hrnou do prevence spoustu peněz, protože vědí, že se jim to vyplatí. Děti se na školách učí správné ústní hygieně, učitelky pracují s novými technologiemi na odhalení kazu.

„Tady to ale nikoho nezajímá. Důležitější je to, že v každé vísce sedí někdo v bílém plášti, kdo lidem dvakrát ročně prohlídne zuby zrcátkem. Moderní prevence je ale opravdu o něčem jiném,“ je přesvědčen zubní lékař Roman Šmucler.