Autobus vyrazí ráno do Domu PZKO ve Stonavě a přibere ještě školáky v nedaleké Doubravě, kterých má být sedmnáct. „Jedná se o děti z prvního stupně. Jejich rodiče této nabídky rádi využili, protože pro své děti nemají zubního lékaře. V obci žádný neordinuje a i v nedaleké Orlové nebo Karviné je velký problém sehnat zubaře,“ uvedla ředitelka Základní školy v Doubravě Jana Ošeldová.

Bude-li zájem, program se může rozšíří

Celá akce je součástí pilotního projektu místostarosty Stonavy a senátora Ondřej Febera „Školáci k zubaři“. Ten je určen zejména pro děti, které nemají svého ošetřujícího stomatologa. „Zatím nemůžeme přesněji určit počty dětí v regionu, které nemají přístup ke stomatologické péči. Z prvních dvou obcí, z Doubravy a Stonavy, nabídku využili rodiče asi dvanácti procent školáků,“ řekl senátor Feber. 

Prezidentský kandidát Petr Pavel na nádraží Ostrava-Svinov, 19. ledna 2023.
Do Karviné přijede prezident Petr Pavel. Bude i fárat

Dodal, že ve zkušební fázi se pomoc zaměřila na děti z Karvinska, které je ekologicky, ekonomicky a sociologicky nejvíce znevýhodněno. V budoucnu chce prý jeho tým tento program rozšířit na další města a obce na Karvinsku.

Starostka Doubravy Jiřina Ferenčíková uvedla, že obec tuto nabídku přijala s radostí a doufá, že až si lidé sdělí první dojmy, po prvních zkušenostech, bude zájem ještě větší a preventivní prohlídky u zubaře třeba i častější.

Na popud lidí

Senátor Feber v této souvislosti vzpomíná na dobu, kdy v republice fungoval preventivní program péče o chrup školních dětí. „Od toho se upustilo a je to škoda. Na mou senátní kancelář, i když nejsem lékař, se obraceli občané z Karvinska s tím, že je pro ně téměř nemožné najít zubaře, který přijímá nové pacienty, a to především pro jejich děti. Začal jsme se aktivně zajímat o legislativní zajištění dětské stomatologie a díky mé práci v Senátu jsem se seznámil s velmi zkušeným lékařem Lubomírem Beranem, majitelem kliniky AJNA, kterému jde o stejnou věc,“ vysvětlil karvinský senátor Ondřej Feber.

Finišují práce na modernizaci krytého bazénu v Karviné-Hranicích. K bazénům přibude wellness zóna se saunami a vířivkou.
OBRAZEM: Takto bude vypadat bazén v Karviné. Modernizace finišuje

Zubní klinika AJNA dental v Ostravě provozuje pohotovostní službu, kde měsíčně ošetří až dva tisíce pacientů. „Většina z nich vyhledá pohotovost, protože nemá přístup k zubaři. Alarmující je skutečnost, že jedna třetina z nich jsou děti do patnácti let, některé z nich rodiče přivedli k zubaři poprvé v jejich životě,“ uvedl majitel kliniky AJNA Lubomír Beran.

Dodal, že pokud jde o stonavské a doubravské školáky, bude jim jeho klinika poskytovat péči do doby, než se zlepší situace s přístupem nejmladších pacientů k péči hrazené zdravotními pojišťovnami.