Podle Šárky Swiderové, mluvčí karvinského magistrátu, který o značce rozhodoval, se kamionová doprava nijak extrémně v obci nezvýšila. „My tam jezdíme každý den v různých hodinách a situaci monitorujeme, stejně tak tam jezdí úředníci z krajského úřadu i policie,“ uvedla karvinská mluvčí.

Podle ní tam ojediněle projíždějí náklaďáky, které tímto směrem zabloudí, nebo ty, které ve Stonavě končí. Nevede tudy totiž objízdná trasa na Ostravu. „Naopak více aut zatížilo Horní Suchou nebo Havířov,“ sdělila Swiderová. Jak ale dodala, proti samotné zákazové značce nic neměli. „Vzhledem k tomu, že to krajský úřad nezahrnul do režimu objížďky, tak to musí zaplatit někdo jiný, nejspíše obec, která si tam tu značku chce dát,“ vysvětlila Swiderová.

A jak potvrdil starosta Stonavy Ondřej Feber, obec si již značku nainstalovala.

„Ten nárůst aut byl po 1. květnu opravdu markantní. Nemáme nic proti osobním autům, ale vadí nám nákladní doprava,“ upřesnil starosta. A zákazovou značku si před vjezdem do obce umístili i přesto, že si ji museli sami zaplatit. „Bezpečnost a pohoda v obci je nám přednější než peníze,“ řekl Feber. Cena značky byla několik tisíc korun.

Stonavští však neuspěli s druhou stížností, a to s odstraněním stopky ve směru ze Stonavy na Karvinou u odbočky na Lipiny. Tam je totiž změna přednosti v jízdě kvůli plynulosti městské hromadné dopravy, která vyjíždí kvůli uzavírce mostu na Ostravu právě od Lipin. „Vzhledem k tomu, že tam musí auta povinně zastavit, i když nic nejede, tak se tvoří fronty až do Stonavy,“ uvedl starosta.

Podle Swiderové však značka zatím zůstane na svém místě. „Policie i krajský úřad nám doporučují zachování stopky,“ řekla karvinská mluvčí.

Podle mluvčí policie Zlatuše Viačkové je zde stopka především z důvodu bezpečnosti. „Vzhledem k tomu, že to místo je v dolině a řidiči nemají dostatečný rozhled, tak v místě musí být tato značka,“ vysvětlila policejní mluvčí. Navíc podle ní má stopka důraznější účinek oproti značce ´Dej přednost v jízdě´, kterou občas řidiči nerespektují a vjíždějí do křižovatky.