Expozice nazvaná Hornictví na Karvinsku v proměnách času ukazuje nejen proměny regionu v kontextu dobývání uhlí, rozvoje technologií či největších tragédií, ale také hornické zvyky propojené s folklorem, stejně jako vyrovnávání se s kdysi nešetrnou těžbou.

„Je to téma o to cennější, že právě obec Stonava může sloužit jako příklad, kde od postupné likvidace se obec díky schopnému vedení znovu dovedla probudit k novému životu,“ uvedl tajemník Sdružení hornických a hutnických spolků ČR Pavel David.

V Lázních Darkov proběhne Zavírání pramenů - ukončení lázeňské sezony.
Lázeňskou sezonu v Karviné zakončí zpěvem a popíjením burčáku

V září 2021 bylo 12 panelů vystaveno ve Valdštejnském paláci v Praze, pak ve Stonavě. Ještě do konce roku bude výstava k vidění v Regionální knihovně v Karviné s tím, že o ni projevily zájem další obce nebo instituce.

„Naším záměrem byla prezentace široké veřejnosti hornického rázu Karvinska, ale také zajímavých míst a turistických atrakcí. Původních, ale i nových, jako je darkovské moře, oblíbené rekreační místo na rekultivovaném území po těžbě. Jsem rád, že se expozice líbí a bude dále dostupná na různých místech,“ uvedl Ondřej Feber.

Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku.
(Snad) do konce roku. Vyšetřování výbuchu v Dole ČSM je téměř u konce

V bývalém Ostravsko-karvinském revíru zůstal poslední velký důl: ČSM Jih a Sever, který má sídlo na území Stonavy. „Současná situace a ceny energie dávají naději, že vláda změní názor na hornictví a bude se těžit déle, než se předpokládalo,“ dodal Feber.

Autory výstavy jsou Stanislav Kuba, Boleslav Kowalczyk a Jiří Brzóska.