Kromě prací soutěžících byla k vidění i světová rarita. Sbírka čtyřiceti dvou modelů vozů Ferrari karvinského modeláře Milana Pauluse. Ten se pokusil zapsat do České knihy rekordů a vše dopadlo podle plánu. Rekord padl. „A do dvou let Guinessova kniha rekordů," plánuje Milan Paulus.

„Takovou sbírku nemá nikdo na světě. Tady vystavuji 42 modelů, doma pracuji na čtyřicátém třetím," říká modelář, který na své sbírce pracuje od roku 2008. Jeden model postaví za tři až čtyři měsíce, „je to ale každodenní minimálně tříhodinová práce," upřesňuje Paulus.

Cena jednoho modelu se pohybuje kolem dvou tisíc Eur. Nabídky jsou, modelář ale žádný ze svých vozů prodat nechce. „Už by to měl i někdo jiný, to by nebylo ono," říká Lenka Paulusová, manželka, se kterou tvoří MPL tým.

Ve velkém sále soutěžili modeláři z celé republiky i z Polska v jedenácti kategoriích. Vítěz každé z nich se stal mistrem Slezska.

Podle předsedy karvinského klubu plastikových modelářů Petra Dordy se jedná o jednu z největší soutěží na Moravě.

„Nejvíce se dělají letadla, ať už vojenské, nebo civilní, a také bojová technika. Spíše doplňkové jsou potom lodě nebo automobily, těch možností je samozřejmě spousta," vyjmenovává Dorda.

Nechyběl ani doprovodný program pro děti. „Každý rok se snažíme ukázat něco nového, dnes si mohou návštěvníci prohlédnout například nový transportér dopravní policie nebo vozy Technických služeb," dodal Dorda.