Nejoptimálnější chvíle pravého burčáku nastává dle odborníků v momentě, kdy v lahodném osvěžujícím nápoji nepřevládá ani sladkost, ani trpkost již vzniklého alkoholu. Kvalitní burčák v nejlepší fázi takzvaného vrcholného kvašení obsahuje 4 až 6 procent alkoholu, což znamená, že musíme vypít dvakrát tolik burčáku než vína, abychom se dostali do stejné nálady.
Návštěvníky IV. ročníku Dnů moravského burčáku však do dobré nálady dostane nejen burčák, ale i doprovodný program cimbálových hudeb a pěveckých souborů. Také restaurace Městského pivovaru zařadila pro tyto dny do své nabídky speciální menu, na němž nechybí mladá kachna pečená na víně či pivu, pečené kuře na víně s estragonem či bůčková roláda s mandlovou nádivkou. K těmto lahodným pokrmům si kromě burčáku můžeme vychutnat i písně pivovarského harmonikáře.
Pro celkem tisíc litrů nefiltrovaného bílého i červeného burčáku si pořadatelé letos zajeli do jihomoravských vinných sklepů, konkrétně do vinařství Petra Skoupila z obce Velké Bílovice. Burčák bude při převozu a v době před podáním speciálně zchlazen. V době samotné nabídky a prodeje tak ve Štramberku dojde k přesně načasovanému vrcholnému kvašení. Kromě zdraví prospěšných kvasinek rodu Sacharomyces jsou v burčáku také bílkovinné látky, tiamin, jeden z vitaminů skupiny B podporující srdeční činnost, a různé kyseliny prospívající sliznicím, zažívacímu ústrojí, nervům a pokožce. Pozitivní a čisticí působnost pravého burčáku je tedy nepochybná.