Strážníci si ale chtějí „posvítit" i na prodejce věnců a květin, v případě potřeby budou v okolí hřbitova usměrňovat dopravu.

„Přestože tradiční Památka zesnulých připadá až na pondělí 2. listopadu, českotěšínští strážníci posílí už ode dneška hlídky tak, aby zajistili pořádek na všech hřbitovech ve městě a jeho místních částech i na území sousední Chotěbuze. Tradičně se tak zaměří na zloděje, kteří mají spadeno na výzdobu na hrobech nebo na zaparkovaná auta na hřbitovních parkovištích," říká mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková a dodává, že díky tomuto opatření nebyly v posledních letech žádné výše zmíněné problémy.

Zástupce ředitele Městské policie v Karviné Václav Ožana prozradil, že strážníci se budou obecně věnovat všem místům, hřbitovům a jejich okolí průběžně.

„Ve spolupráci se státními policisty z obvodního oddělení se budou věnovat především tamnímu urnovému háji. V tomto místě je nedostatek parkovacích míst, a také proto je tam nutná regulace dopravy přechodnými dopravními značkami," řekl Ožana.

Upozornil, že řidiče, kteří budou ignorovat dopravní značení, čekají pokuty. „V případě, že některé vozidlo bude odstavené na nevhodném místě a vytvoří překážku v silničním provozu, může být i odtaženo. A řidiče samozřejmě čeká pokuta," dodal.

Ze zkušeností už strážníci vědí, že dohlížet na hřbitovy a jejich okolí je v tomto období nutné i během noci. Pod rouškou tmy se totiž nejčastěji ztrácí z hrobů věnce, svítilny, ale také ozdoby z barevných kovů. Ale výjimkou nejsou ani poškozené hroby.

„Hřbitovy a jejich okolí kontrolujeme i v nočních hodinách. K nejčastějším negativním událostem na hřbitovech patří krádeže výzdoby hrobů a odlomení ukotvených součástí hrobů z drahých kovů. V minulosti jsme také zaznamenali několik vykradených aut u hřbitova," upozorňuje ředitel Městské police v Bohumíně Karel Vach.

Dodal, že díky většímu dohledu v blízkosti hřbitovů se v minulých letech povedlo odhalit některé pachatele krádeží na hřbitovech. Vachovi muži budou dohlížet nejen na pět hřbitovů v Bohumíně, ale také v Rychvaldě a Dolní Lutyni.

Orlovští strážníci dohlédnou na hřbitovy v Orlové a Doubravě, kde se často ztráceji věnce, které pak zloději dále prodávají.