Hypermarkety a obchodní centra praskají ve švech, což je pro kapsáře ideální stav. Policisté proto, stejně jako v minulých letech, připravili bezpečnostní opatření, která mají zvyšující se kriminalitě předcházet.

„Jako každý rok zvyšujeme vzhledem k předvánočnímu shonu ochranu karvinských ulic i obchodních domů. Hlídky v uniformě nebo v civilu je možné potkat uvnitř center i na přeplněných parkovištích," informovala karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

POLICIE SÁZÍ NA PREVENCI

Karvinští strážníci se vedle zvýšených kontrol zapojili i do preventivní kampaně „Kdo s koho", která je zaměřena na majetkovou trestnou činnost a má lidi varovat před triky kapesních zlodějů.

„V průběhu minulého týdne jsme na území města vyvěsili plakáty, které grafickou cestou informují o možném nebezpečí na přeplněných parkovištích, v obchodních centrech a v prostředcích městské hromadné dopravy. Plakáty obsahují i základní poučky, jak se tomuto nebezpečí vyhnout," vysvětlil koordinátor projektu Miroslav Kolátek.

KAPSÁŘI UŽ ŘÁDÍ

V havířovských ulicích prý nárůst kapsářů pociťují od prvního adventního víkendu. Opatření proti zlodějům je totožné s předchozími roky.

„Už samotná přítomnost uniformovaných policistů mnohdy slouží jako prevence, dochází proto klasicky k zesílení hlídek především před nákupními středisky a před různými finančními institucemi. Ve větší míře využíváme i kamerové systémy a zaměřujeme se na všechny podezřelé osoby," uvedl ředitel městské policie Havířov Bohuslav Muras.

ZNAJÍ ZNÁMÉ FIRMY

Dohled na parkovištích a v okolí obchodů a nákupních center zvýšili také českotěšínští strážníci. Dobře vědí, že tato místa jsou atraktivní pro nejrůznější zlodějíčky, ale letos chtějí více hlídat i uvnitř nákupních center.

„Zaměříme se především na kapsáře, kteří v tuto dobu rádi využívají menší pozornost a ostražitost nakupujících," prohlásil ředitel městské policie Český Těšín Petr Chroboczek s s tím, že strážníci mají přehled o různých problémových osobách, které se v jejich hlídkové oblasti pohybují.

Policisté se do obchodních center vrátí po Vánocích, kdy začnou výprodeje.

PAVLA KRŮČKOVÁ