Pouze v Karviné si maturitu dodělávají dva strážníci, v Bohumíně tuto zkoušku „dospělosti" absolvoval jeden strážník v minulých dnech.

Minimálně standardní středoškolské vzdělání nařizuje obecním strážníkům novela zákona o obecní policii v roce 2009, která stanovila, že ti, kdo za šest let zaměstnavateli nepředloží doklad o středoškolském vzdělání, musí na konci roku 2015 odejít.

„V našem sboru momentálně chodí do školy při práci dva muži. Teď už záleží na nich, zda zvládnou zkoušku složit. Pokud by se jim to nepodařilo, museli bychom se s nimi nejpozději k poslednímu dni roku 2015 rozloučit," prozradil ředitel Městské policie Karviná Jaroslav Novotný. Dodal, že za poslední roky si průběžně dodělalo maturitu několik dalších strážníků.

Jednoho strážníka v Bohumíně se týká výjimka. „Vztahuje se na strážníky starší padesáti let. Tento strážník si proto už vzdělání doplňovat nemusí," říká zástupce bohumínské městské policie Roman Honysz.

V dalších třech městech okresu všichni strážníci maturitu mají. „Toto řešit nemusíme," říká šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras. Stejné je to v Orlové a Českém Těšíně.

Pro srovnání: v Moravskoslezském kraji si dodělávají maturitu desítky strážníků. Nejvíce strážníků bez potřebného vzdělání je v Ostravě. Tamní městskou policii ale trápí jiná věc adeptům chybí fyzička. Samé středoškoláky s maturitou mají ve stavu také v Novém Jičíně i Bruntále, maturitu si dodělává pět opavských strážníků, čtyři ve Frýdku-Místku.