Jak připomněl šéf karvinských strážníků Petr Bičej, auto je plně vybaveným pracovištěm operátora kamerového systému se zázemím pro hlídku strážníků. „Auto se může volně pohybovat po městě, je vybaveno záznamovým zařízením, má také kameru pro noční vidění, která nám pomáhá při monitorování v garážových osadách a zahrádkách, kde často dochází ke krádežím,“ řekl Bičej.

Mobilní služebna chtějí strážníci využívat v místech se zvýšeným výskytem trestné činnosti nebo častějšího narušování veřejného pořádku anebo při různých veřejných akcích typu Dny Karviné nebo při fotbalových utkáních. Auto může řídit držitel nejběžnějšího typu řidičského oprávnění, tj. skupiny B.

Auto se spoustou kamer

Vůz obsluhuje jedna dvoučlenná hlídka. Jeden strážník obsluhuje zařízení, druhý může v případě potřeby z vozu vyjít a zakročit. To ale jen ve výjimečných případech bezprostřední ohrožení na životě či zdraví. Jinak se přivolává hlídka zvenku.

Okolí Fučíkovy a Zakladatelské ulice je jednou z nejproblémovějších lokalit Karviné-Nového Města.
Místo, kde fakt nechcete bydlet: Fučíkova a Zakladatelská ulice v Karviné

„Strážníci v mobilní služebně samozřejmě také na místě mohou komunikovat s občany pokud ho osloví. Vyjde jim vstříc, poradí, pomůže,“ dodává Petr Bičej.

Po obvodu služebny jsou umístěny čtyři kamery, které slouží k monitorování blízkého okolí. V zadní části vozidla je umístěn výsuvný sloup, na kterém je umístěna kamera se stálým 360° pohledem. Kamera je unikátní v tom, že pohled lze kdykoliv z jakéhokoliv úhlu přiblížit, pořídit snímek nebo záznam, a to buď při živém dohledu, nebo při prohlížení archivu.

Dokument o Společenství Karvinských zvoníků se v minulých dnech objevil i na televizních obrazovkách.
Tvrdíme, že naše zvony mají kouzelnou moci, říkají Karvinští zvoníci

Pořízením mobilní služebny pro Městskou policii Karviná město splnilo další bod Desatera Bezpečné Karviné, které vedení Karviné představilo v roce 2018. „Věřím, že toto mobilní pracoviště pomůže ve zlepšení bezpečnosti v našem městě. Služebnu bude městská policie umísťovat na riziková místa, kde dochází ke zvýšené kriminalitě nebo k problémům v občanském soužití,“ řekl primátor Karviné Jan Wolf. Část nákladů na pořízení vozidla byla uhrazena dotací Ministerstva vnitra.

Když děti otravují děti

Přímo ve čtvrti Karviná-Nové Město mluví strážníci o dvou problémových oblastech. Jedna v okolí gymnázia, házenkářské haly a autobusových zastávek na ulici Havířská, kde skupinky mladých Romů obtěžují děti, školáky z okolí. Tuto oblast chtějí strážníci pomocí nové techniky monitorovat pravidelně. Druhým problémovým místem je okolí Fučíkovy ulice v Karviné-Novém Městě.