Prosinec 2023
Ve Střední průmyslové škole v Třebíči napadl ve středu 20.12. dopoledne šestnáctiletý student nožem pracovnici školy. Lehce ji zranil. Mladíka policie zajistila. Motiv útoku dosud není známý.

Březen 2022
Student učiliště v Praze 4 zabil mačetou jednoho z tamních učitelů. Soud ho letos poslal za vraždu na 14 let do vězení a uložil mu i ambulantní léčení. Mladík se k činu přiznal, tvrdil, že ho pedagog šikanoval. 

Fotogalerie: Útok na učitele na Středním odborném učilišti v ulici Ohradní

Říjen 2014
V budově obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestadvacetiletá žena studenta a další tři lidi zranila. V dubnu 2015 státní zástupce stíhání ženy pro nepříčetnost zastavil. Byla umístěna do detenčního ústavu, podle znalců trpí schizofrenií. 

Fotogalerie: Barbora Orlová u Městského soudu v Brně

Květen 2012
V jídelně školy v Havířově-Šumbarku pobodala žena vychovatelku, načež si vzala sedmiletou školačku jako rukojmí. Dívku policie osvobodila a útočnici zadržela a obvinila z pokusu o vraždu a braní rukojmí, stíhání bylo v prosinci 2012 zastaveno, pachatelka byla psychicky nemocná.

Říjen 2012
Další útok na učitele s vážnými následky se stal v roce 2012 v Rakovníku. Na tamním gymnáziu Zikmunda Wintra student vážně zranil jednu z pedagožek. K události došlo v kabinetu o přestávce. Jednašedesátiletá učitelka se tam připravovala na další vyučovací hodiny, když za ní přišel čtrnáctiletý student. Bodl ji zezadu. Žena byla s vážným zraněním letecky přepravena do pražské střešovické nemocnice. Motiv nebyl zveřejněn.

Září 2011
S nožem a paličkou na maso v ruce zaútočil v roce 2011 student gymnázia v Chomutově. Za svou oběť si konkrétně vybral školní sekretářku, které paličkou zasadil několik ran do hlavy. Žena skončila v nemocnici.

Za takzvanou masovou střelbu se označují incidenty, při kterých zemřeli čtyři a více lidí. Došlo k nim i v ČR:

Březen 2004
První vážný útok ve škole je téměř dvacet let starý. Tragédie se stala 1. března 2004 na učilišti ve Svitavách, a to přímo během vyučovací hodiny. Šedesátiletý učitel Bohuslav Šíbl zemřel po útoku šestnáctiletého studenta, který mu zasadil osmnáct ran nožem. Spolužák učně, který učitele zabil, před lety mimo jiné řekl, že mladík patřil k nejchytřejším studentům. Byl ale prý velmi uzavřený.

Od soudu v Hradci Králové nakonec útočník Vladimír K. odešel s devítiletým trestem, který si odpykal ve věznici v Opavě. Hodně posiloval a ve vězení se mohl taky vzdělávat. Část trestu mu soud odpustil a v roce 2012 se dostal na svobodu.