Hudební program vánočního městečka v Havířově skončil. Hudebníci Petr Kolář ani David Koller v pátek v podvečer nevystoupí. S ohledem na čtvrteční masakr na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se město rozhodlo zrušit páteční program. „Jako vyjádření úcty již dnes rušíme doprovodný program vánočního městečka,“ píše se na facebooku města.

Veřejné bruslení na ledové ploše zimního stadionu.
Druhý zimní stadion v Havířově nebude

"Vedení statutárního města Havířova vyjadřuje hlubokou lítost a smutek nad tragickou událostí, která se stala včera v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a vyslovuje upřímnou soustrast všem pozůstalým, blízkým a přátelům obětí."

Pietní místo v Karviné u zámku

V Karviné má páteční den vánočního jarmarku proběhnout podle původního plánu. „Program nerušíme, každopádně se připojíme k pietě za oběti čtvrteční střelby na půdě pražské filozofické fakulty, a to minutou ticha a před vystoupením skupiny Jelen,“ řekl mluvčí města Lukáš Hudeček.

Před hlavním vchodem do zámku Fryštát mohou lidé zapálit svíčku a věnovat tichou vzpomínku obětem čtvrtečního masakru na FF UK a také vyjádřit podporu pozůstalým. Pietní místo tvoří věnec a několik svíček, které tam lidé přinesli.K tomu pietě se přidali i studenti a pracovníci Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity.

„Stále těžko hledáme slova, která by vyjádřila smutek, který cítíme po včerejších tragických událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Se zármutkem v srdci nyní myslíme na všechny, kteří přišli o život nebo ztratili své přátele a blízké. Po dohodě s vedením města vzniklo pietní místo v Karviné před zámkem Fryštát, kde může akademická obec a široká veřejnost vyjádřit podporu obětem útoku,“ píše se na facebookových stránkách univerzity.

Ve stonavském parčíku u pomníku ve tvaru slzy se ve středu konalo vzpomínkové setkání při příležitosti 5. výročí neštěstí v Dole ČSM. Vlevo paní Jola, která tehdy ztratila manžela.
Tragédie na ČSM: taková ztráta nikdy nepřebolí, říká vdova po polském horníkovi

Soustrast a podporu vyjádřit rektor Slezské univerzity Tomáš Gongol již v průběhu včerejšího večera. „Ve chvíli, kdy jsme už všichni podvědomě naladěni na pokoj, radost a lásku, nás zasáhlo zlo. Moje myšlenky směřují k těmi, kteří ztratili svůj život a k těm, kteří přišli o své milované. V srdci jsem s těmi kteří v tuto chvíli bojují o život v nemocnicích. Za celou komunitu naší univerzity vyjadřuji zármutek nad tímto činem , který navždy ovlivní osud mnoha lidí i celé naší společnosti. Tomáš Gongol, rektor,“ napsal na sociální síti.

Minutou ticha uctí oběti čtvrtečního masakru také v Orlové, kde se v pátek koná adventní jarmark. Program se neruší. Bude se rozdávat betlémské světlo, vystoupí kapely Vixlaivant a Horizont. „Plánovaná diskotéka, která měla být uzavřením oslav 800. výročí první zmínky o městě, bude komornější. Dýdžej bude hrát koledy a nějaké klidnější skladby,“ řekla mluvčí města Sandra Štrejlová.

Střelba v centru Prahy 21. prosince
Důkaz hrdinství? Muž lákal střelce z fakulty na sebe, aby zachránil jiné

Také Bohumín ruší s ohledem na čtvrteční útok v budově filozofické fakulty v centru Prahy štědrovečerní ohňostroj.„Pozůstalým po obětech této obrovské a nesmyslné tragédie bychom chtěli vyjádřit hlubokou soustrast. S ohledem na tragédii, památku obětí a jejich rodiny upravujeme program vánočního setkání,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že se vedení města dohodlo s organizátory akce na zrušení ohňostroje.

Setkání obyvatel města na centrálním náměstí se uskuteční v komorním duchu. Přítomní uctí památku obětí. „Pokud by chtěl někdo vyjádřit svou účast, může přinést ke kašně svíčku,“ doplnil ředitel K3 Bohumín Karel Balcar.