Pejskaři si každý rok stěžují na používání zábavní pyrotechniky i v době mimo silvestrovských a novoročních oslav. Zatímco mládež má z explozí radost, psi trpí.

Naposledy před zastupiteli na téma omezení pyrotechniky v ulicích vystoupil pejskař Jiří Fráňa.

„Nevím, proč by měli lidé s petardami slavit od poloviny prosince do poloviny ledna. Psi mají mnohem citlivější sluch a opakované exploze jim ubližují a stresují je. Jsem pro, aby se používání pyrotechniky omezilo, aby nevadilo psům ani lidem," řekl v diskusi na závěr zasedání zastupitelstva.

Město už v té době mělo platnou vyhlášku, která omezovala používání hlučných zařízení v neděli a o svátcích. Tento týden přijali úplně novou vyhlášku, která plně přebírá omezení hlučných zařízení a nově omezuje i používání zábavní pyrotechniky.

„Vyšli jsme vstříc požadavkům obyvatel, kteří si v poslední době stěžovali na nadměrné používání pyrotechniky i v době po novoročních svátcích," vysvětluje vedoucí odboru komunálních služeb magistrátu Jiří Revenda.

Zákaz jen někde

Pyrotechniku zastupitelé zakázali používat jen v nejlidnatějších částech města, protože celoplošný zákaz vydat nesmí. Jde o městské čtvrti Město, Podlesí, Šumbark a Prostřední Suchá.

„Vybrali jsme lokality s výškovou zástavbou, ve kterých jsou rovněž zdravotnická zařízení, sociální služby a podobně. Použití pyrotechniky dle platné legislativy totiž nelze zakázat plošně," vysvětlil Revenda.

Pyrotechniku je podle vyhlášky možné beztrestně používat pouze první a poslední den v roce. Město si hned stanovilo výjimku pro své akce, na kterých pořádá ohňostroje. Ty mohou odpalovat i soukromí pořadatelé a občané, musejí však požádat městskou radu o povolení.

Rozsah omezení pro používání hlučných strojů zůstal nezměněn. Zákaz platí pouze v neděli a o státních svátcích v době od 6 do 8 a od 12 do 22 hodin. Jinak pro hlučnou činnost platí omezení po dobu nočního klidu.