Lidé věnující se veřejné zeleni se sešli v KD Radost na už sedmém ročníku odborné konference. Letošní téma bylo Zelená města - města budoucnosti.

Zeleň jako důležitou součást života obyvatel měst připomněl hned v úvodu setkání primátor hostitelského města Daniel Pawlas. „Havířov byl vždy městem zeleně. Bohužel, žijeme v regionu postiženém znečištěným ovzduším a právě proto bychom se měli o zeleň starat, rozvíjet ji a hledat zkušenosti odjinud. K tomu slouží právě tato konference," řekl.

Diskutující se věnovali mimo jiné také revitalizace zelených ploch, příměstským lesům, zeleni na náměstích nebo nábřežích.

Konference zelená města v Havířově.

Na nebezpečné sucho upozornil hned první přednášející. „Stromy na náměstích mají nejhorší podmínky. Na zavlažování je třeba myslet od samého počátku," varoval Stanislav Flek.

„Letošní sucho bylo pro stromy skutečně nebezpečné. V Havířově jich uschlo několik desítek. My se budeme soustředit na náhradní výsadbu, abychom uschlé stromy nahradili novými," řekla vedoucí odboru komunálních služeb havířovského magistrátu Zdena Mayerová.

Se svými zkušenostmi účastníky konference seznámili také zástupci polských měst Jastrzebie-Zdrój a Těšín.