Magistrát v Karviné tak jde po vzoru Prahy, Českého Těšína a dalších českých měst, která už zavedla systém kuponů doporučený ministerstvem práce a sociálních věcí. „Jde o pilotní projekt ministerstva a v Karviné ho budeme zkoušet zatím u 76 klientů. Tyto kupony dostanou výhradně lidé, u nichž víme, že sociální dávky propijí nebo prohrají na automatech,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních věcí karvinského magistrátu Blanka Dadoková.

Klienti budou zhruba od poloviny října dostávat kupony, za které si budou moci kupovat životní potřeby v obchodech nasmlouvaných firmou, především ve všech karvinských supermarketech a hypermarketech kromě Kauflandu. „Kupony jsou na rozdíl od stravenek opatřeny i zvláštním kódem, který nám umožní zpětně zjistit, co přesně klient koupil. Samozřejmě jsou všechny údaje přísně důvěrné a budou sloužit výhradně potřebám naší péče o klienty,“ řekla Blanka Dadoková Podle ní má toto opatření za cíl zabránit tomu, aby lidé peníze, které dostanou na živobytí, neutratili za alkohol či na výherních automatech.

„Známe už za ty roky nejproblémovější případy a víme, kdo dávku pravidelně utratí za alkohol nebo prohrává na automatech. Kupony budou tedy především pro tyto jednotlivce, ale také pro členy rodin, kterým to působí nemalé problémy,“ vysvětlila Dadoková. Ještě letos sociální odbor touto formou proplatí dávky zhruba za 300 tisíc korun.

Na konci roku se účelnost systému vyhodnotí, a pokud bude fungovat dobře, příští rok by se touto formou dávky mělo proplatit kupony za přibližně dva miliony korun. V Karviné pobírají v současnosti dávku na živobytí asi dva tisíce klientů, což je díky zpřísnění kritérií podle nového sociálního zákona oproti loňsku zhruba o tisíc méně. „Vloni vyplatilo město na tomto typu dávky celkem necelé 232 miliony korun, letos počítáme s 87 miliony korun,“ dodala mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.