„Pořádáme i den otevřených dveří, který je spíše o tom, jak vypadá náš vzdělávací program nebo jak jsou vybaveny učebny. Tady si to mohou vyzkoušet a vidět na vlastní oči," vysvětlila organizátorka a garantka akce Marta Bernatíková. Na deváťáky čekalo devět stanovišť plus další s volnočasovými aktivitami.

K vidění byla například práce kadeřnic, studentky oboru Sociální činnosti předvedly cvičení v rámci zdravotní a tělesné výchovy, chlapce zase zaujalo seřízení auta nebo vystavené stroje oboru Mechanik seřizovač.

Tam zájemcům předvedl práci na malém hodinářském soustruhu Vojtěch Krůl. „Jde vlastně o menší verzi soustruhu. Dají se na něm třeba vyrábět například klikové hřídele, trubičky nebo součástky do strojů," vysvětlil student.

Jak dále dodal, vidí ve svém oboru perspektivu. „Uplatnění můžu najít ve firmách, jako jsou Třinecké železárny nebo Bonatrans, kde můžu pracovat na soustruhu nebo jako zámečník," dodal Vojtěch Krůl.

Hloučky dětí se shromažďovaly také u stánku oboru Gastronomie. Dvě šikovné studentky tam předváděly míchání nápojů. „Připravuji tady nealkoholický koktejl banánové opojení. Dám do shakeru banánový monin, limetkový džus a jahodový džus. Vše zamíchám a poté doleju kofolou," prozradila jeden z receptů Martina Sikorová.

Právě barmanský kurz si mohou studenti v rámci oboru udělat. A nejen to. Studenti jsou půl roku v kuchyni, kde se učí základy vaření a půl roku se učí číšníky, tam se učí základy stolování a obsluhy.

Bohatý stánek měli také studenti z oboru elektrikář. Zájemci o studium si mohli zkusit zapojit LED diodu, která byla připojena na klakson, který se rozezněl v případě správného zapojení nebo obdivovat možnosti moderní domovní instalace, která se používá v domácnostech. „Lze s ní nastavit například pohybové senzory na světlo nebo ventilátory, regulaci teploty nebo ovládání rolet. Můžete si například nastavit, že se v šest ráno vytáhnou a v šest večer zatáhnou," vysvětlil možnosti technologie student Martin Stařický.