Takové malé peklíčko sliboval pro místopředsedkyni vlády Karolínu Peake (Věci veřejné) ve čtvrtek jeden z organizátorů jejího setkání s Dětským parlamentem v Orlové

„Viděl jsem některé otázky a myslím, že tento typ otázek paní místopředsedkyně nebude na takovém setkání čekat,“ usmíval se student.

A že nebyl daleko od pravdy, potvrdila i slova přicházející političky. „Myslela jsem, že když to je Dětský parlament, tak se tu setkám s dětmi a oni tu už jsou potenciální voliči,“ řekla mírně šokovaná Peake hned při příchodu. A otázky se s ní vůbec nemazlili.

„Proč v době krize vláda zvyšuje DPH, nepřijde vám to nespravedlivé vůči těm méně bohatým lidem,“ zeptal se například jeden ze studentů.

Ani další ze studentů nenasadil příliš smířlivý tón. Poukázal totiž na policejní vyšetřování neformálního předsedy Věcí veřejných Víta Bárty.

„Jak se vyrovnáváte s tím, že jste si jako strana dali do štítu boj proti korupci a přitom je pan Bárta vyšetřován právě kvůli korupci,“ vyzvídal další z členů Dětského parlamentu.

Z otázek, jakoby vystřižených z televizních debat s politiky, ji vytrhl až dotaz jedné dívčiny, která se zeptala, proč se stala zrovna političkou, a ne třeba učitelkou.

„Vždycky jsem se zajímala o život kolem sebe a v době, kdy jsem nastoupila do politiky, byl u nás problém s dětskými hřišti, což jsem jako matka dvou dětí vnímala zvlášť citlivě,“ popsala svůj vstup do politiky Peake.

Studenti jako by chtěli naplnit slova poslankyně a stranické kolegyně Karolíny Peake Jany Drastichové. „Jsem si jista, že využijete možnosti a zeptáte se i na věci, na které byste jinak neměli možnost se zeptat,“ vybídla studenty hned na začátku poslankyně, která pochází právě z Orlové.