„Tento dvouletý projekt se snaží žákům středních i základních škol ukázat krásu technických oborů a podpořit jejich zájem o tuto sféru,“ vysvětluje místní učitel Oleg Pasz s tím, že studenti SPŠ a školáci karvinské ZŠ Borovského spolupracovali celý týden také s hostujícími žáky z Polska a z Lotyšska. Společně pak kromě jiného sami vytiskli a sestavili dvě funkční 3D tiskárny.

„Minulý měsíc jsme se na stejné akci v polské Wodzisławi naučili, co všechno je ke složení takové tiskárny potřeba. Většinu součástek jsme si pak mohli sami navrhnout a vytisknout. Během týdne jsme ale skládali a soutěžili i s modely lego robotů, programovali jsme CNC a vyrazili jsme třeba i na prohlídku Dolní oblasti Vítkovic,“ říká student třetího ročníku SPŠ Karviná Marek Honl. S úsměvem pak dodává, že společné dny představovaly perfektní koktejl angličtiny, polštiny a lámané ruštiny.

Z každé zahraniční střední a základní školy přijeli do Karviné vždy 2 až 3 žáci a dva učitelé. Mezi nimi byl i středoškolák Piotr Gawlik.

„V naší škole podobné roboty nemáme, proto jsme se zde mohli naučit, jak je naprogramovat a další věci z oblasti robotiky,“ svěřuje se Gawlik.

„Ze sestavených robotů i tiskáren byli malí i velcí žáci nadšeni. Díky tomu, že součástky sami do strojů instalovali, celému zařízení perfektně rozuměli a věděli, co a jak ve stroji funguje. A to je na technice to nejkrásnější,“ říká na závěr Oleg Pasz.

Po polském a českém setkání se studenti letos v říjnu znovu sejdou v Lotyšsku. V příštím roce pak bude akce pokračovat v prostorách základních škol.

Pavla Krůčková