A tam pro svoji budoucí práci poznávali to hlavní. Praxi takřka v reálu. „Snažíme se každý ročník akce udělat trochu jinak. Hlavní cíl je ale jasný. Naši absolventi většinou nastupují k policii, hasičům, vojákům, do ochranek nebo k jiným podobným složkám. A to, že se tady setkají přímo s profesionály, kteří jim nejen vysvětlí vše, co studenty zajímá, ale sami připraví i téměř reálné situace z jejich praxe, to všechno je pro naše žáky neocenitelná zkušenost," říká koordinátor akce a učitel školy Petr Godál.

Přijeli kriminalisté i policejní psycholožka

Letos tak školu navštívil například tým kriminalistů, který předvedl, jak se zajišťují stopy v místnosti, kde došlo k vraždě. Spolu s nimi si toto vyzkoušeli i sami studenti. Ti pak poznali i bojové umění wing tsun, což rozšířilo jejich pojetí o různých způsobech sebeobrany.

„Což je rovněž důležité. Bojových umění existuje více druhů a každý z nich může do praxe přinést něco jiného. Ta pestrost má určitě své výhody," podotýká učitel školy Petr Godál.

Studenti nešetřili chválou a uznáním

Celou tuto aktivitu si chválili i sami studenti karvinské školy. A jak by ne. Kromě výše jmenovaného se setkali třeba i s policejní psycholožkou, která je například seznámila s různými typy pachatelů a jejich chováním ve vypjatých situacích. Přímo od profesionálů se dozvěděli různé informace o práci u hasičů a mohli se seznámit také s veškerou současnou technikou, kterou hasiči při své práci využívají.

„Víte, získali jsme tady opravdu hodně informací a jde o akci, která má určitě smysl," podotkl pak Radim Jedzok z 2. ročníku školy.

„Hodně mě zaujala třeba právě beseda s policejní psycholožkou o pachatelích a jejich typech nebo také o tom, jak se v těchto vyhrocených situacích cítí oběti, kterými jsou často právě ženy," zhodnotila zase studentka 3. ročníku školy Radka Vozihnojová.

Akce trvala tři dny a umožnila také předávání zkušeností mezi karvinskými studenty a jejich kolegy z podobně zaměřených škol z polských měst Pawlowice a Bialsko-Biala, které přijely na pozvání karvinských přátel.