„Dobrovolnictví zní v Česku pořád ještě cize. Na západ od nás je to ale ohromně populární způsob, jak mladí lidé získávají potřebnou praxi. Největší lákadlo je, že si dobrovolník může vyzkoušet exkluzivní práci, ke které by se jinak dostával jen stěží,“ říká Ondřej Matějka ze sdružení Antikomplex, které dobrovolnickou službu pořádá. Dobrovolníci dostávají od pořádající organizace zadarmo ubytování, jídlo, pojištění, jazykový kurz i všechny potřebné dokumenty. „Navíc získají spoustu přátel a praktické i mezinárodní zkušenosti v oboru, kterému se budou chtít věnovat třeba profesionálně. A to všechno pro dobrou věc,“ dodává Matějka.

Konkrétní projekt sdružení Antikomplex dobrovolníci pro evropské kulturní dědictví propojuje lidi z Polska, Německa i Česka. Ti se budou v rámci jednoho roku společně podílet na obnově evropských památek. Dobrovolníci se v malých mezinárodních týmech zapojí do činnosti v mnoha institucích, které se věnují ochraně kulturního dědictví. Čekají je místa v regionálních muzeích, archivech, při obnově památných míst, v konzervátorských dílnách či v kulturních centrech. Dostanou šanci při archivaci a dokumentaci sbírek, prací s médii, vedením projektů pro děti a mládež, rekonstrukcí a dokumentací starých hřbitovů, restaurováním uměleckých děl. Všechny práce povedou zkušení odborníci.

„Projekt je už osm let velmi oblíbený v Německu, nyní přichází do Česka. Hledáme české dobrovolníky, kteří mají chuť sbírat zkušenosti na obnově kulturního dědictví v Německu, Polsku a českých Sudetech,“ vysvětluje Matějka.

Projekt je určen pro studenty ve věku od 18 do 26 let, kteří mají zájem o památky, historii a kulturu a také si chtějí vyzkoušet rok žít a pracovat v Polsku nebo Německu.