Kulaté výročí sňatku si připomněli v obřadní síni zdejšího městského domu kultury, kde za přítomnosti rodiny i zvědavých televizních kamer a fotografů měli takzvanou platinovou svatbu.

Jak sami po ukončení obřadu prozradili, osvědčený recept na šťastné manželství neexistuje. Jen spousta užitečných rad, kterými se řídit.

„Recept vám asi nikdo nedá. Podle nás je základem skromnost a vzájemná tolerance. Když je člověk mladý, tak se umí i pohádat, to je jasné, ale postupem času dokáže ustoupit a uznat, že udělal chybu. A když pak přijde nesnáz, dokáže ji s tím druhým vyřešit v klidu. Zatím to 70 let funguje,“ svěřili se s úsměvem manželé, kteří už během svého společného života zažili mnohé.

25 550 společných dní

Oba rození Karviňáci se seznámili v době, kdy Edvardovi bylo 21 a Hildě pouhých 14 let. Na svatbu si však museli ještě dva roky počkat.

„Když měl tatínek dva roky, přestěhoval se s rodiči do Belgie, kteří zde odešli za prací. Zpátky do Karviné se nastěhoval až ve svých jednadvaceti letech, kdy v koloniích v části Doly poznal svou budoucí ženu – maminku Hildu. Té bylo ale tehdy pouhých 14 let, a tak si museli, byť zamilovaní, na svatbu ještě dva roky počkat. Tatínek s oblibou říká, že přijel až z Belgie, aby si maminku v Karviné našel,“ popsaly seznámení rodičů dcery Jiřina a Jindřiška.

Sama paní Hilda však s úsměvem dodala, že svého budoucího muže ze začátku ani moc ráda neměla. „Měl takový podivný belgický přízvuk. Ale pak slovo dalo slovo a já poznala, že je to strašně hodný člověk, s kterým si rozumím,“ vysvětlila Hilda, kterou v průběhu života s manželem spojovalo i oblíbené cestování.

„Dneska už nám to věk moc nedovolí. Namísto toho jsme se s vervou pustili do práce na počítači. A jde nám to skvěle,“ doplnil pan Edvard.

Pátá svatba v pořadí

Pro manžele Dzieržawovy byla víkendová platinová svatba již pátou svatbou v pořadí. Kromě té první v roce 1948 totiž společně oslavili už i svatbu zlatou, diamantovou a kamennou. Pan Edvard se přitom netají, že by rád oslavil i tu korunovační, symbolizující 75 let manželství. „V rodině jsme měli i takové jedince, kteří se dožili stovky. Tak to bych měl ještě stihnout,“ svěřil se s úsměvem Edvard.

Jeho žena pak dodala, že největší radostí podobných výročí je vždy rodina, která manžele podporuje na každém kroku.

„Vedle dvou dcer máme uži čtyři vnoučata, šest pravnoučat a v brzké době do rodiny přibude také první prapravnoučátko. Pro celou tu naši menší i větší drobotinu si přejeme hlavně zdraví a to, abychom se všichni měli pořád rádi. To je přeci nejdůležitější ze všeho, nemám pravdu?“ vzkázala paní Hilda.

Oslavy 90 let hokeje v Havířově.
OBRAZEM: Havířovský hokej slavil 90 let na ledě i mimo něj