Hospodský zhasnul, my podřímali na stole a šli do práce, vzpomíná bývalý horník
Mohl být zemědělcem, jeho otec měl hospodářství. Jenže poté, co jeho rodině komunisté pole znárodnili, rozhodl se tehdy čtyřiadvacetiletý Alois Edr opustit rodný grunt ve Zruči nad Sázavou a vydal se na Karvinsko pracovat do dolů. A hornictví zůstal věrný celý život.
„Když už jsem byl pár měsíců v Karviné na učilišti, volali mi, jestli se nechci vrátit a nabízeli mi místo v Polní u Jihlavy. Jenže po tom roce 1953 jsem na zemědělství zanevřel. Otec mi zemřel v mých devíti letech a já dobře věděl, jak těžká je práce v zemědělství. Ne že by hornictví nebylo, ale v podzemí jsem byl v teple. V létě i v zimě,“ říká s úsměvem stále a upovídaný vitální muž.
Vyučil se v roce 1958 a nastoupil na Důl Barbora, tehdy 1. máj. V roce 1961 si udělal záchranářský kurz a hned v červenci měl v této roli křest ohněm – zasahoval při požáru v Dole Dukla, kde tehdy zahynulo 108 horníků.
„Při likvidaci po výbuchu jsme dělali týden v podzemí. Po šichtě jsme chodili na pivo v Dolní Suché a tam jsme i spali. Hospodský zhasnul, my podřímali na stole a šli zase do práce,“ vzpomíná na tu dobu Alois Edr.
U záchranářů vydržel až do důchodu v roce 1991. Až do roku 2012 žil v domku ve finském domu v kolonii Mexiko, kousek od šachty.
„Měl jsem tam zahrádku, choval slepice i králíky. Jenže s přibývajícím věkem jsem to už nezvládal, takže je dobře, že ten dům zbourali a my dostali byt v Karviné-Ráji,“ vysvětluje.
PŘI VÝBUCHU NA BARBOŘE PŘIŠEL O ZETĚ
Ve vzpomínkách dojde řeč i na nedávno zavřené doly Darkov a ČSA. „Myslím, že se tam ještě klidně mohlo těžit,“ říká. Současnou situaci a pandemii snáší dobře. V té souvislosti jej ale mrzí, že si s kolegy z kroužku krojovaných horníků nemohli hromadně připomenout 30. výročí tragédie výbuchu na Dole 1. máj v roce 1990. Tehdy tam zemřel i jeho zeť – záchranář Ivo Staněk.
„Nechali jsme k tomu výročí udělat pamětní desku, jenže všechny akce se zrušily a nikdo ji ještě neviděl a tak doufáme, že letos v říjnu to vyjde a my ji slavnostně odhalíme na Barboře v kompresorovně,“ doufá Alois Edr.
Desku mají v karvinské klubovně na náměstí Budovatelů, kde také vzniká síň hornických tradic. „Sbíráme hornické artefakty, sháníme věci od záchranářů z Radvanic,“ dodává zanedlouho osmdesátiletý Alois Edr.