Na sociální síti facebook se kolem zvuku připomínající průlet letadel noční oblohou strhla ve skupině Karviná vášnivá debata.

Někteří lidé zvuk spojují s Božími polnicemi, podobné tajemné zvuky se totiž ozývají po celé planetě, vědci jej ale vysvětlují.

Jiní vtipkovali, že nad Karvinou v noci prolétávalo UFO či zrovna probíhal výsadek ruských vojáků.

„V inkriminovanou dobu neměli hasiči HZS Moravskoslezského kraje v Karviné žádný zásah, který by mohl být s tímto zvukem spojován,“ řekl Deníku mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

Někteří z uživatelů zvuk zachytili na svých mobilech.

Odkaz ZDE.

Nešlo ani o průlet letadel, i když Armáda ČR takové informace nevyvrací ani nepotvrzuje. Plukovník generálního štábu Armády ČR Ivo Zelinka Deníku sdělil, že průlety tuzemských ani cizích letadel vojáci nekomentují, pokud se nic mimořádného nestane. „Což je tento případ,“ pousmál se Zelinka.

Vysvětlení se ale našlo. Podle informací Deníku šlo o vypouštění páry z některého z objektů společnosti Veolia (patrně tepláren), která oblast Karviné zásobuje.

„Mohlo se jednat o vypouštění přebytečné páry v teplárně ČSA, které nastalo jako standardní bezpečnostní opatření při výpadku turbogenerátoru krátce po 21.hodině. Zvukový efekt, zřejmě zesílený větrem, trval jen několik minut, než se systém stabilizoval. Jednalo se o mimořádný jev, nikoliv havarijní stav. Občas k němu může dojít a zařízení s tím počítá, zareagovalo správně a v tu chvíli nadbytečnou páru vypustilo. Nedošlo tímto k omezení dodávek tepla do města. Nenastaly žádné škody ani větší komplikace a nedošlo k žádnému porušení technologických postupů nebo limitů,“ sdělila v prohlášení společnost Veolia.