Zájemci budou mít k dispozici pytle, rukavice a malé občerstvení. Díky podpoře společnosti Heimstaden a ve spolupráci s Biskupskými lesy si mohou dobrovolníci i sami vysázet stromy.

Akce Poděkuj horám navazuje na aktivity spolku Čisté Beskydy, které probíhají od roku 2015. Skupina běžců tehdy začala spontánně uklízet Beskydy, postupně se pak k nim přidávali další dobrovolníci. O čtyři roky později se do akce Poděkuj horám zapojilo již téměř pět tisíc lidí.

Ulice Rudé armády v Karviné, září 2023.
VIDEO: Řidiči, pozor, změna! Silnice Rudé Armády v Karviné bude nově dvoupruhová

Letos, 28. září v den volna na svatého Václava, se mohou opět všichni zájemci od 9 do 15 hodin vydat na jedno ze čtyř stanovišť, kde budou mít zdarma k dispozici pytle a rukavice. Na označených stáncích na Čeladné u kaple Cyrilka, na Ostravici u areálu Na Pile, na Ondřejnické ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí a u Roubenky Ondřejníček dostanou také malé občerstvení.

Celodenní program letos finančně podpořil dlouholetý partner úklidu, společnost Heimstaden. „Jsem rád, že jako firma můžeme na tuto skvělou akci navázat a podpořit úklid Beskyd.  Program je tradičně zaměřený hlavně na děti. Sám jako otec tří kluků považuji za důležité, aby si už v co nejmenším věku uvědomovali, že zdravá příroda není samozřejmost a je třeba o ni pečovat,“ uvedl generální ředitel Heimstaden Jan Rafaj.

Soutěž ve skocích do vody na letním koupališti v Havířově.
Havířovské koupaliště bude mít novou skokanskou věž

Organizátoři chtějí dát prostor všem, kterým není lhostejná budoucnost planety a její postupné oteplování. Ve spolupráci s Biskupskými lesy umožní dobrovolníkům ve stejný den vysadit v Beskydech „svůj“ kousek lesa.

Právě sázení stromů je jednou z novinek akce Poděkuj horám, kterou chtějí pořadatelé oslovit především rodiny s dětmi a mladou generaci. Sázení proběhne na Podolánkách nedaleko stanoviště u kaple Cyrilka. Jednak se jedná o postupnou obnovu lesa, současně však každý nový strom pohlcuje část oxidu uhličitého, který je odpovědný za oteplování klimatu. Každý Čech totiž podle statistik potřebuje k pohlcení vlastní produkce CO2 přibližně 440 stromů, aktuálně na jednoho obyvatele Česka připadá jen 190 stromů.

Oslavy výročí 70 let Gymnázia Karviná si nenechal ujít ani jeho bývalý učitel cizích jazyků a diplomat Otakar Gorgol. Snímek je ze summitu ve Washingtonu v roce 2016.
Důchod není pro mě. Stále pracuji, říká bývalý učitel karvinského gymnázia

PODĚKUJ HORÁM – UKLIĎME A VYSAĎME BESKYDY S HEIMSTADEN

KDY: 28. září 2023 od 9 do 15 hodin

KDE:

Čeladná-Podolánky kaple Cyrilka

Ostravice areál Na Pile

Frýdlant nad Ostravicí - Ondřejnická ulice

Ondřejník – Roubenka Ondřejníček

Jak se zapojit do úklidu?

Na označených stáncích obdržíte pytle na odpad, rukavice a malé občerstvení. Po návratu naplněné pytle odevzdáte. Svoz odpadu ze stanovišť je zajištěn.

Jak se zapojit do sázení lesa?

Sázení lesa proběhne nedaleko stanoviště kaple Cyrilka. Právě tam se dobrovolníci dozví detaily. Na místě bude k dispozici nářadí, sazenice i pracovníci, kteří všem ochotně poradí.