Nehoda se stala 7. července dopoledne. Pan Horňák jel od Českého Těšína do Karviné a muže, kterého o pár chvil později zachránil, ještě stihl předjet. „V zatáčce jsem si pak v zrcátku všiml, že se za mnou zvedl oblak kouře. Pak jsem zahlédl, že zastavují auta a došlo mi, že je zle, že se něco muselo stát," popisoval zachránce na předávání ocenění.

Neváhal, otočil svůj vůz a jel zpět. „Přiznám se, bylo to přes dvě plné," podotkl při přebírání ceny, ale přítomní policisté ho ujistili, že za daných okolností jednal správně. „Dojel jsem k nehodě, dal výstražná světla, kolegovi v autě řekl, ať volá hasiče, protože z jednoho auta se kouřilo. Když jsem doběhl k tomu vozu, všiml jsem si, že uvnitř jsou rozházené dětské sedačky, a to byl hodně nepříjemný pocit. Děti už naštěstí byly venku, ale když jsem se podíval dovnitř podruhé, viděl jsem na místě řidiče sedět muže, který se příliš nehýbal. Když jsem vlezl do vozu, ptal se jen co se děje a byl dezorientovaný," uvedl zachránce dále.

Martin Horňák z Karviné (v riflové košili) převzal v úterý ocenění Gentleman silnic. Z hořícího vozu vyprostil Stanislava Karase (v saku). Zdroj: Deník/Richard Kutěj

Muž v havarovaném voze měl v tu chvíli zaklíněná kolena pod volantem. „Napadlo mě potáhnout sedačku, naštěstí to cuklo asi o tři zuby dozadu a v tu chvíli jsem věděl, že mám vyhráno, protože muži za volantem se uvolnily kolena. Už ani nevím, zda byl zapnutý, nebo jsem bezpečnostní pás odepínal já, každopádně jsem ho chytil za ruce a vytáhl ven, protože za oknem vozu už byly vidět plameny," dodal muž, který se při dané nehodě zachoval jako opravdový chlap.

Zachráněný muž se jmenuje Stanislav Karas. Za nehodu nemohl. Vůz v protisměru tehdy jel příliš rychle a v levotočivé zatáčce se členě srazil s autem pana Karase. V tu chvíli s ním ve voze cestovali i dva jeho synové ve věku šest a deset let a osmiletá neteř. Dětem naštěstí po nárazu pomohli z vozu jiní lidé. Nejhůře to pak – zlomeninou a operacemi – odnesl jeden z chlapců.

Martin Horňák z Karviné (v riflové košili) převzal v úterý ocenění Gentleman silnic. Z hořícího vozu vyprostil Stanislava Karase (v saku). Zdroj: Deník/Richard Kutěj

Zraněný Stanislav Karas si nehodu nepamatuje. „Při nehodě jsem utrpěl otřes mozku a nepamatuji si skoro nic. Jen situaci kdy jedu, pak jsem v nemocnici, křičím, co je s dětmi a co se stalo. Pak mi někdo řekl, že děti jsou v pořádku, a to mě uklidnilo," popsal Stanislav Karas na úterním setkání, kdy svého zachránce viděl podruhé. Před tím se potkali u soudu, který nehodu řešil.

„Mému zachránci dlužím život, nevím, jak mu to vrátím, ale doufám, že budeme přátelé a že to třeba já zase někdy vrátím někomu jinému," dodal pak muž, který svého zachránce sám na cenu Gentleman silnic nominoval.

Cenu Gentleman silnic je projekt České pojišťovny, která na něm spolupracuje s Policií České republiky a oceňuje hrdiny, kteří dokáží v kritických chvílích pomoci na silnici lidem v nouzi.

Martin Horňák z Karviné (v riflové košili) převzal v úterý ocenění Gentleman silnic. Z hořícího vozu vyprostil Stanislava Karase (v saku). Zdroj: Deník/Richard Kutěj

Jak se v úterý shodli vedoucí policejního Územního odboru Karviná Miloš Pollak a mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková, nominovaní lidé se v celé České republice hledají těžce. Také proto, že mnozí v podobných situacích ani nezastaví vůz a jedou pryč. Martin Horňák z Karviné mezi ně ale nepatří. „Člověk nikdy neví, co ho potká, a kdyby se mi někdy mělo stát něco podobného, přál bych si, aby byl pan Horňák na blízku," složil pak zachránci poklonu policista Miloš Pollak.