Tankování u polských sousedů už totiž zdaleka není tak výhodné jako před dvěma nebo třemi měsíci. Dokonce i před měsícem ještě Češi u polských pump čerpali pohonné hmoty za výhodnější ceny.

Zatímco v březnu se dal litr naturalu 95 pořídit v Polsku až o 10 korun levněji, dnes je rozdíl v ceně jen zhruba tři koruny. Úspora na plné nádrži nepřesáhne 150 korun. Rozdíly v cenách na obou stranách hranice se stírají přesto, že v Česku se od 1. června snížila spotřební daň z pohonných hmot o korunu padesát.

Jezdit za hranici pro naftu se Čechům nevyplatí vůbec, pokud to třeba nespojí s nákupy. Litr nafty vyjde v Polsku zhruba na 44 korun, zatímco v Česku je jen o dvě až tři koruny dražší. Pokud tedy netankujete na dálnici. Litr Naturalu 95 stojí necelých 8 zlotých, tedy něco málo přes 44 korun. Natural 98 se v Polsku prodává za necelých 48 korun.

Českých aut u polských benzinek ubylo

Že českých řidič u polských benzinek výrazně ubylo, je zřejmé. Když 1. února Polsko snížilo DPH u pohonných hmot z 23 na 8 procent, stálo pumpy v třeba v polském Těšíně každé druhé auto s českou registrační značkou. Dnes musíte čekat dlouho, než potkáte vůz z Česka.

„Je to tak. Čechů už jezdí výrazně méně, Však se chvilku dívejte a uvidíte sám,“ vybídla reportéra Deníku obsluha jedné z benzinek v nákupní zóně v polském Těšíně.

Tankovat přes hranici jezdí buď extrémně spořiví řidiči, anebo ti, kdo tankování spojí s nákupy. Jako příklad poslouží Žibřidovice, tři kilometry za přechodem v Petrovicích u Karviné. Tam ve středu dopoledne několik řidičů aut s českou značkou tankovalo, ale byli to přesně ti, kdo byli také nakoupit v nedalekém supermarketu Biedronka.

Tomu, kdo nebydlí hodně blízko hranici, se jízda pro benzin do Polska už nevyplatí.

Lidé, kteří dnes ještě tankují v Polsku, se obávají srpna, kdy by mělo skončit dočasné snížení DPH na pohonné hmoty v Polsku, a pak se ceny na obou stranách hranice víceméně vyrovnají. Pokud tedy nezasáhnou vlády s jiným opatřením či jej neprodlouží.

Cena potravin stále výhodnější

Přes zvyšování cen také u potravin vyjde nákup v Polsku stále ještě výhodněji než v Česku. Samozřejmě záleží, co kupujete. V Polsku je například stále na nule DPH na potraviny. Podle zjištění Deníku je v polských obchodech pro Čechy stále výhodná cena masa. Jen namátkou: ve středu se dalo kilo chlazených kuřecích prsou v Biedronce koupit za 20 zlotých, tedy asi za 109 korun. V Česku vyjde v akci kilo na 150 i 160 korun. Kilogram vepřové plece v Polsku stálo 11 zlotých, tedy asi 60 korun.